Xiaomi 12 Lite vs Blackview A85 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 12 Lite | Blackview A85 |
|
Released
·
Jul 11, 2022
|
Released
·
December 2022
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 1612x720px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4300 mAh
|
4480 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.27 x 2.90 x 0.29 inches 159.3 x 73.7 x 7.29 mm |
6.47 x 3.00 x 0.34 inches 164.3 x 76.1 x 8.65 mm |
| Weight | |
| 6.10 oz / 173.0 g | 6.81 oz / 193.0 g |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Other; Right: Volume control, Lock/Unlock key |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 88.30% screen-to-body | 6.5-inch, 81.05% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR | 90Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI | 1612x720px, 20:9 ratio, 272 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) | UNISOC Tiger T606 |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.4GHz Cortex-A78 3x2.2GHz Cortex-A78 4x1.9GHz Cortex-A55 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 642L | Yes |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.2) 8GB/128GB 8GB/256GB |
8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (12) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4300 mAh | 4480 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W | Wired: 18.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 21min
Video
11h 29min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 108 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
50 MP |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
8 MP |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes EIS |
Yes |
| Front | |
| 32 MP | 8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 3, 7, 8, 20 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 40 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|