Xiaomi 11T Pro vs Xiaomi pad 5 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 11T Pro | Xiaomi pad 5 |
|
Released
·
Oct 02, 2021
|
Released
·
Sep 23, 2021
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
8720 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 15, 2021 | Sep 15, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| €649 | €350 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 3.03 x 0.35 inches 164.1 x 76.9 x 8.8 mm |
10.03 x 6.55 x 0.27 inches 254.7 x 166.3 x 6.9 mm |
| Weight | |
| 7.20 oz / 204.0 g | 18.03 oz / 511.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control |
| Colors | |
| Meteorite Gray, Moonlight White, Celestial Blue | Cosmic Black, Pearl White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.06% screen-to-body | 11.0-inch, 82.78% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 1000 nits | IPS LCD, 120Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.2 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | Snapdragon 860 SM8150-AC (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 680 |
Octa-core 3 MHz Kryo 485 Gold |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 640 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB |
6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 3.1) 6GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (12, 11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 8720 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | USB Power Delivery |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W | Wired: 33.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 108 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
|
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps), 720p (30 fps) |
| Front | |
| Yes | 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| NFC | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8, 19 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|