Sony Xperia 1 IV vs vivo X80 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Sony Xperia 1 IV | vivo X80 Pro |
|
Released
·
May 30, 2022
|
Released
·
Q2 2022
|
|
6.5-inch · 3840x1644px
|
6.8-inch · 3200x1440px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
4700 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 11, 2022 | May 18, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.50 x 2.80 x 0.32 inches 165 x 71 x 8.2 mm |
6.48 x 2.96 x 0.36 inches 164.6 x 75.3 x 9.1 mm |
| Weight | |
| 6.53 oz / 185.0 g | 7.58 oz / 215.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP67 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key, Other | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Cosmic Black, Blue, Orange | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 83.99% screen-to-body | 6.8-inch, 89.69% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz | AMOLED, 120Hz, 1500 nits |
| Resolution | |
| 3840x1644px, 21:9 ratio, 643 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 518 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 | Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 730 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/256GB 16GB/512GB |
12GB/256GB (UFS 3.1) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (13, 12) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4700 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
10h 42min
Video
6h 32min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 1.8 μm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Sensor size: 1/1.3" |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm |
48 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2" |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.2x Aperture size: F2.3 |
12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F1.9 Focal Length: 50 mm Sensor size: 1/2.93" Pixel size: 1.22 μm |
| Fourth camera | |
| ToF 3D depth sensing | 8 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Sensor size: 1/4.4" Pixel size: 1 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD, 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) HDR, Time-lapse video |
| Front | |
| 12 MP | 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave Europe version - n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n40, n41, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 66, 71 Europe version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 66 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 Europe version - 34, 38, 39, 40, 41, 46 |
38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 16GB RAM and 512 GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
For Europe
| 5G Bands | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n40, n41, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 66 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 46 |
Discover more
|
|