Samsung Galaxy Z Fold 4 vs Samsung Galaxy Tab S10 FE Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Z Fold 4 | Samsung Galaxy Tab S10 FE |
|
Released
·
Aug 26, 2022
|
Released
·
Apr 03, 2025
|
|
7.6-inch · 2176x1812px
|
10.9-inch · 2304x1440px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
4400 mAh
|
8000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 10, 2022 | Apr 02, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| $1799 | 8GB/128GB - $499 | €579 12GB/256GB - $569 | €629 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.11 x 5.12 x 0.25 inches 155.1 x 130.1 x 6.3 mm |
10.01 x 6.53 x 0.24 inches 254.3 x 165.8 x 6.0 mm |
| Folded | |
| 6.1062992 x2.64 x0.62 inches (155.1 x 67.1 x 15.8 mm) | |
| Weight | |
| 9.28 oz / 263.0 g | 17.64 oz / 500.0 g Wi-Fi only version - 497 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water; IPX8 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Graygreen, Phantom Black, Beidge | Black, Grey, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 7.6-inch, 90.79% screen-to-body | 10.9-inch, 81.69% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1200 nits | IPS LCD, 90Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 2176x1812px, 6:5 ratio, 373 PPI | 2304x1440px, 249 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Front cover display | |
| 6.2 inches 2316 x904 px Dynamic AMOLED 120Hz refresh rate, HDR support, Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus 2), Ambient light sensor, Proximity senso |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 703 (Poor) |
| Bright Min | |
| 0.8 (Excellent) | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) | Exynos 1580 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 670 | Mali G68 MP5 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/256GB (UFS 3.1) 12GB/512GB 12GB/1024GB |
8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| Android (14, 13, 12) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1388 | 1352 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3950 | 3866 |
| 3D Mark High | |
| 2105 | 1332 |
| 3D Mark Low | |
| 1524 | 1268 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4400 mAh, Li - Polymer | 8000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
5h 44min
Browsing
12h 43min
Video
8h 47min
Gaming
7h 31min
Battery Life Estimate
7h 6min
Browsing
16h 30min
Video
9h 52min
Gaming
10h 46min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
13 MP |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Third camera | |
| 10 MP (Telephoto) Aperture size: F2.4 Focal Length: 66 mm Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) | Yes |
| Front | |
| 4 MP (Under-screen) Folded: 10 MP |
12 MP |
135
Overall
144
Photo
127
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS |
| Other | |
| NFC | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, n258, n260, n261 | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Nano SIM, eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Apr 18, 2023 FCC ID value: A3LSMF936U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.96 W/kg Body: 0.63 W/kg Simultaneous Transmission: 0.92 W/kg Wireless Router: 0.84 W/kg |
|
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 17.53 oz / 497.0 g |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|