Samsung Galaxy Z Fold 4 vs Apple iPad (2022) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Z Fold 4 | Apple iPad (2022) |
|
Released
·
Aug 26, 2022
|
Released
·
Oct 26, 2022
|
|
7.6-inch · 2176x1812px
|
10.9-inch · 2360x1640px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
12GB · 256GB
|
4GB · 64GB
|
|
4400 mAh
|
7606 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 10, 2022 | Oct 18, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $1799 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.11 x 5.12 x 0.25 inches 155.1 x 130.1 x 6.3 mm |
9.87 x 6.85 x 0.30 inches 248.6 x 179.5 x 7 mm |
| Folded | |
| 6.1062992 x2.64 x0.62 inches (155.1 x 67.1 x 15.8 mm) | |
| Weight | |
| 9.28 oz / 263.0 g | 16.83 oz / 477.0 g 5G version - 481 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Aluminum |
| Resistance | |
| Water; IPX8 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control |
| Colors | |
| Graygreen, Phantom Black, Beidge | Silver, Blue, Pink, Yellow |
Display
| Size | |
|---|---|
| 7.6-inch, 90.79% screen-to-body | 10.9-inch, 82.35% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1200 nits | IPS LCD, 500 nits |
| Resolution | |
| 2176x1812px, 6:5 ratio, 373 PPI | 2360x1640px, 264 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | Oleophobic coating, Ambient light sensor |
| Front cover display | |
| 6.2 inches 2316 x904 px Dynamic AMOLED 120Hz refresh rate, HDR support, Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus 2), Ambient light sensor, Proximity senso |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 0.8 (Excellent) | 2.68 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) | Apple A14 Bionic |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Hexa-core |
| GPU | |
| Adreno 670 | Apple 4-core |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/256GB (UFS 3.1) 12GB/512GB 12GB/1024GB |
4GB/64GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14, 13, 12) | iPadOS (16.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1388 | 2053 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3950 | 4591 |
| 3D Mark High | |
| 2105 | 2266 |
| 3D Mark Low | |
| 1524 | 1952 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4400 mAh, Li - Polymer | 7606 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
5h 44min
Browsing
12h 43min
Video
8h 47min
Gaming
7h 31min
Battery Life Estimate
4h 36min
Browsing
10h 30min
Video
6h 37min
Gaming
6h 40min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Third camera | |
| 10 MP (Telephoto) Aperture size: F2.4 Focal Length: 66 mm Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 4 MP (Under-screen) Folded: 10 MP |
12 MP (HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
135
Overall
144
Photo
127
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, n258, n260, n261 | 5G version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | 5G version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46 | 5G version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 5G version - 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Apr 18, 2023 FCC ID value: A3LSMF936U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.96 W/kg Body: 0.63 W/kg Simultaneous Transmission: 0.92 W/kg Wireless Router: 0.84 W/kg |
|
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Cellular
| Weight | 16.97 oz / 481.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Discover more
|
|