Samsung Galaxy Z Fold 3 vs Samsung Galaxy S25 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Z Fold 3 | Samsung Galaxy S25 Ultra |
|
Released
·
Aug 27, 2021
|
Released
·
Feb 07, 2025
|
|
7.6-inch · 2208x1768px
|
6.9-inch · 3120x1440px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
4400 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 11, 2021 | Jan 22, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $1799 | €1899 | 12GB/256GB - $1299 | €1449 12GB/512GB - $1420 12GB/1TB - $1660 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.23 x 5.04 x 0.25 inches (~0.30 inches with camera bump) 158.2 x 128.1 x 6.4 mm (~7.7 mm with camera bump) |
6.41 x 3.06 x 0.32 inches (~0.36 inches with camera bump) 162.8 x 77.6 x 8.2 mm (~9.1 mm with camera bump) |
| Folded | |
| 6.22 x2.64 x0.56 inches (158.2 x 67.1 x 14.4 mm) | |
| Weight | |
| 9.56 oz / 271.0 g | 7.69 oz / 218.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Titanium |
| Resistance | |
| Dust; IPX8 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom Black, Phantom Green, Phantom Silver | Titanium Silverblue, Titanium Black, Titanium Whitesilver, Titanium Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 7.6-inch, 88.57% screen-to-body | 6.9-inch, 90.30% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, 1200 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 2600 nits |
| Resolution | |
| 2208x1768px, 22.5:18 ratio, 372 PPI | 3120x1440px, 19.5:9 ratio, 498 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Armor 2 | |
| Features | |
| Folding inside the device, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Front cover display | |
| 6.2 inches 2268 x832 px Super AMOLED 120Hz refresh rate, Folding inside the device, HDR support, Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus), Ambient light sensor, Proximity senso |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2373 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 0.8 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | Snapdragon 8 Elite for Galaxy SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Kryo 680 3x2.42GHz Kryo 680 4x1.80GHz Kryo 680 |
Octa-core 2x4.47GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/256GB (UFS 3.1) 12GB/512GB | 12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 12GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14, 13, 12, 11) | Android (15), up to 7 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3137 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 9769 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 6208 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2981 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4400 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 11.0W |
Wired: 45.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
4h 30min
Browsing
8h 15min
Video
6h 58min
Gaming
8h 24min
Battery Life Estimate
8h 0min
Browsing
20h 49min
Video
8h 54min
Gaming
14h 21min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.76" Pixel size: 1.8 μm |
200 MP (OIS, Laser and PDAF) Sensor name: Samsung ISOCELL HP2 Aperture size: F1.7 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 0.6 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.6" Pixel size: 1.0 μm |
50 MP (Ultra-wide, PDAF) Sensor name: Samsung JN3 Aperture size: F1.9 Pixel size: 0.7 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, OIS) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm Pixel size: 1.12 μm | 10 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX754 Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 67 mm Sensor size: 1/3.52" Pixel size: 1.12 μm |
| Fourth camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX854 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Focal Length: 111 mm Sensor size: 1/2.52" Pixel size: 0.7 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes HDR, Continuous autofocus, 10-bit HDR |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 4 MP (Under-screen, HDR) Folded: 10 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
12 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
158
Overall
165
Photo
150
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | M3/T4 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, aptX, aptX-HD | aptX, aptX-HD |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n25, n41, n66, n71, n260, SA, NSA, Sub-6, mmWave | n1, n2, n5, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n77, n78, n257, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 38, 39, 40, 41, 48 International version - 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8, 9 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jun 23, 2021 FCC ID value: A3LSMF926U | Date approved: Nov 26, 2024 FCC ID value: A3LSMS938U |
| Measured SAR | |
| Head: 0.73 W/kg Body: 0.86 W/kg Simultaneous Transmission: 1.22 W/kg Wireless Router: 0.79 W/kg |
Head: 1.26 W/kg Body: 0.64 W/kg Simultaneous Transmission: 1.19 W/kg |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1899 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1420 |
With Dual SIM and eSIM
| SIM type | Dual Nano SIM + eSIM |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1660 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
| SIM type | Dual Nano SIM + eSIM |
Discover more
|
|