Samsung Galaxy Z Flip 6 vs Samsung Galaxy S20 FE Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Z Flip 6 | Samsung Galaxy S20 FE |
|
Released
·
Jul 24, 2024
|
Released
·
Oct 02, 2020
|
|
6.7-inch · 2640x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
6GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
4500 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 10, 2024 | Sep 23, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $1100 | €1199 | 6GB/128GB - $699 6GB/256GB - $770 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.50 x 2.83 x 0.27 inches (~0.32 inches with camera bump) 165.1 x 71.9 x 6.9 mm (~8.2 mm with camera bump) |
6.29 x 2.93 x 0.33 inches 159.8 x 74.5 x 8.4 mm |
| Folded | |
| 3.35 x2.83 x0.58 inches (85.1 x 71.9 x 14.9 mm) | |
| Weight | |
| 6.60 oz / 187.0 g | 6.70 oz / 190.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum | Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP48 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Silver Shadow, Yellow, Blue, Mint, Crafted Black, White, Peach | Cloud red, Cloud orange, Cloud lavender, Cloud mint, Cloud navy, Cloud white |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.52% screen-to-body | 6.5-inch, 85.79% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 2600 nits | Super AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2640x1080px, 22:9 ratio, 426 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Front cover display | |
| 3.4 inches 720 x748 px Super AMOLED Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 2398 (Excellent) | Untested |
| Bright Min | |
| 0.7 (Excellent) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 3 SM8550-AC (4 nm) | Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.39GHz Cortex-X4 3x3.1GHz Cortex-A720 2x2.9GHz Cortex-A720 2x2.2GHz Cortex-A520 |
Octa-core 1x2.84GHz Kryo 585 3x2.42GHz Kryo 585 4x1.80GHz Kryo 585 |
| GPU | |
| Adreno 750 | Adreno 650 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 8GB/512GB |
6GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 6GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| Android (14) | Android (13, 12, 11, 10) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2251 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 7131 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 4528 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 2150 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Ion | 4500 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 10.0W |
Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
6h 45min
Browsing
16h 10min
Video
9h 8min
Gaming
10h 7min
Battery Life Estimate
5h 29min
Browsing
10h 2min
Video
9h 9min
Gaming
8h 29min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.57" Pixel size: 1.0 μm |
12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.76" Pixel size: 1.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.2" Pixel size: 1.12 μm | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, Autofocus) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F24.0 Focal Length: 76 mm Sensor size: 1/4.4" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) EIS |
| Front | |
| 10 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) | 32 MP (EIS, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
137
Overall
141
Photo
133
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | M4/T3 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | 32-Bit DAC, Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n5, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n78, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave | SA, NSA, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 28, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 48 | 38, 39, 40, 41, 46 |
| 3G Bands | |
| 1, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s) | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: May 28, 2024 FCC ID value: A3LSMF741U | Date approved: Sep 17, 2020 FCC ID value: A3LSMG781U |
| Measured SAR | |
| Head: 1.10 W/kg Body: 1.19 W/kg Simultaneous Transmission: 2.83 W/kg |
Head: 0.32 W/kg Body: 0.82 W/kg Simultaneous Transmission: 1.60 W/kg Wireless Router: 1.01 W/kg Phablet: 3.43 W/kg |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $770 |
for Verizon
| OS | Android (11) |
|---|---|
| 5G Bands | n2, n4, n5, n13, n66 |
| LTE Bands | 3, 7, 8, 12, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
| FCC approval |
Date approved: Sep 22, 2020 FCC ID value: A3LSMG781V |
| Measured SAR |
Head: 0.28 W/kg Body: 1.11 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.07 W/kg Phablet: 3.71 W/kg |
for US Cellular
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 12, 25, 26, 66, 71 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
non 5G variant
| System chip | Samsung Exynos 990 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 27300 MHz Arm Cortex-A76 and Arm Cortex-A55 |
| GPU | Mali G77 MP11 |
| Dual SIM | Yes |
Discover more
|
|