Samsung Galaxy Z Flip 4 vs Xiaomi Poco F7 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Z Flip 4 | Xiaomi Poco F7 Ultra |
|
Released
·
Aug 26, 2022
|
Released
·
Mar 27, 2025
|
|
6.7-inch · 2640x1080px
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
3700 mAh
|
5300 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 10, 2022 | Mar 27, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| $1000 | 12GB/256BG - $649 16GB/512GB - $799 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.50 x 2.83 x 0.27 inches 165.2 x 71.9 x 6.9 mm |
6.31 x 2.95 x 0.33 inches 160.3 x 75 x 8.4 mm |
| Folded | |
| (84.9 x 71.9 x 17.1 mm) | |
| Weight | |
| 6.60 oz / 187.0 g | 7.48 oz / 212.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IPX8 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Yellow | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.52% screen-to-body | 6.7-inch, 89.44% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR | OLED, 120Hz, 3200 nits |
| Resolution | |
| 2640x1080px, 22:9 ratio, 426 PPI | 3200x1440px, 526 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Front cover display | |
| 1.9 inches 260 x512 px |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2961 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 0.9 (Excellent) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core 2x4.32GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
| GPU | |
| Adreno 670 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 8GB/512GB |
12GB/256GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1051 | 2841 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2683 | 8373 |
| 3D Mark High | |
| 2094 | 5284 |
| 3D Mark Low | |
| 968 | 3830 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3700 mAh | 5300 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
5h 0min
Browsing
11h 40min
Video
7h 20min
Gaming
6h 31min
Battery Life Estimate
7h 48min
Browsing
15h 48min
Video
12h 31min
Gaming
11h 3min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 1.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
32 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.5x |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p | Yes |
| Front | |
| Yes Folded: 10 MP |
20 MP |
131
Overall
136
Photo
125
Video
133
Overall
143
Photo
124
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.4 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | 5G Ready |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Apr 20, 2023 FCC ID value: A3LSMF721U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.89 W/kg Body: 0.94 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.06 W/kg |
|
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Discover more
|
|