Samsung Galaxy Z Flip 4 vs Samsung Galaxy S22 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Z Flip 4 | Samsung Galaxy S22 |
|
Released
·
Aug 26, 2022
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
|
6.7-inch · 2640x1080px
|
6.1-inch · 2340x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
3700 mAh
|
3700 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 10, 2022 | Feb 09, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $1000 | 8GB/128GB - $799 | €849 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.50 x 2.83 x 0.27 inches 165.2 x 71.9 x 6.9 mm |
5.75 x 2.78 x 0.30 inches (~0.35 inches with camera bump) 146 x 70.6 x 7.6mm (~8.97 mm with camera bump) |
| Folded | |
| (84.9 x 71.9 x 17.1 mm) | |
| Weight | |
| 6.60 oz / 187.0 g | 5.89 oz / 168.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IPX8 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom Black, White, Pink Gold, Green | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.52% screen-to-body | 6.1-inch, 88.57% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1500 nits |
| Resolution | |
| 2640x1080px, 22:9 ratio, 426 PPI | 2340x1080px, 19.5 ratio, 422 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
| Features | |
| Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Front cover display | |
| 1.9 inches 260 x512 px |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 0.9 (Excellent) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 670 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 8GB/512GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (14, 13, 12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1051 | 884 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2683 | 3081 |
| 3D Mark High | |
| 2094 | 2009 |
| 3D Mark Low | |
| 968 | 1351 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3700 mAh | 3700 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
5h 0min
Browsing
11h 40min
Video
7h 20min
Gaming
6h 31min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 23min
Video
7h 26min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 1.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 10 MP (Telephoto) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 69 mm Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) HDR, Picture-taking during video recording, 10-bit HDR |
| Front | |
| Yes Folded: 10 MP |
10 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
131
Overall
136
Photo
125
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n8, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6, mmWave n1, n2, n3, n5, n7, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 2, 3, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s) |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Apr 20, 2023 FCC ID value: A3LSMF721U | Date approved: Mar 30, 2022 FCC ID value: A3LSMS901U |
| Measured SAR | |
| Head: 0.89 W/kg Body: 0.94 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.06 W/kg |
Head: 1.03 W/kg Body: 1.15 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.25 W/kg |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $849 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
International
| System chip | Samsung Exynos 2200 (4 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 1x2.8GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.7GHz Cortex-A510 |
| GPU | Xclipse 920 |
| Weight | 5.89 oz / 167.0 g |
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
Discover more
|
|