Samsung Galaxy Z Flip 3 vs Samsung Galaxy Z Fold 4 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Z Flip 3 | Samsung Galaxy Z Fold 4 |
|
Released
·
Aug 27, 2021
|
Released
·
Aug 26, 2022
|
|
6.7-inch · 2636x1080px
|
7.6-inch · 2176x1812px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
3300 mAh
|
4400 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 11, 2021 | Aug 10, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $999 | €1099 | $1799 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.54 x 2.84 x 0.27 inches (~0.33 inches with camera bump) 166 x 72.2 x 6.9 mm (~8.3 mm with camera bump) |
6.11 x 5.12 x 0.25 inches 155.1 x 130.1 x 6.3 mm |
| Folded | |
| 2.84 x3.40 x0.62 inches (72.2 x 86.4 x 15.9 mm) | 6.1062992 x2.64 x0.62 inches (155.1 x 67.1 x 15.8 mm) |
| Weight | |
| 6.46 oz / 183.0 g | 9.28 oz / 263.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Dust; IPX8 | Water; IPX8 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom Black, Cream, Lavender | Graygreen, Phantom Black, Beidge |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 84.79% screen-to-body | 7.6-inch, 90.79% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1200 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2636x1080px, 22:9 ratio, 425 PPI | 2176x1812px, 6:5 ratio, 373 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Front cover display | |
| 1.9 inches 260 x512 px AMOLED HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | 6.2 inches 2316 x904 px Dynamic AMOLED 120Hz refresh rate, HDR support, Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus 2), Ambient light sensor, Proximity sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | 0.8 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Kryo 680 3x2.42GHz Kryo 680 4x1.80GHz Kryo 680 |
Octa-core 1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 670 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
12GB (LPDDR5)/256GB (UFS 3.1) 12GB/512GB 12GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14, 13, 12, 11) | Android (14, 13, 12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1388 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3950 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2105 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1524 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3300 mAh, Li - Polymer | 4400 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W Wireless: 10.0W |
Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
10h 13min
Video
7h 10min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 44min
Browsing
12h 43min
Video
8h 47min
Gaming
7h 31min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 10 MP (Telephoto) Aperture size: F2.4 Focal Length: 66 mm Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) |
| Front | |
| 10 MP (Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (30 fps) |
4 MP (Under-screen) Folded: 10 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
135
Overall
144
Photo
127
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n25, n41, n66, n71, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave | n2, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, n258, n260, n261 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 38, 39, 40, 41, 46 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jun 23, 2021 FCC ID value: A3LSMF711U | Date approved: Apr 18, 2023 FCC ID value: A3LSMF936U |
| Measured SAR | |
| Head: 1.05 W/kg Body: 1.08 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.21 W/kg |
Head: 0.96 W/kg Body: 0.63 W/kg Simultaneous Transmission: 0.92 W/kg Wireless Router: 0.84 W/kg |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|