Samsung Galaxy Z Flip 3 vs Huawei P50 Pocket Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Z Flip 3 | Huawei P50 Pocket |
|
Released
·
Aug 27, 2021
|
Released
·
Dec 23, 2021
|
|
6.7-inch · 2636x1080px
|
6.9-inch · 2790x1188px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
3300 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 11, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| $999 | €1099 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.54 x 2.84 x 0.27 inches (~0.33 inches with camera bump) 166 x 72.2 x 6.9 mm (~8.3 mm with camera bump) |
6.69 x 2.97 x 0.28 inches 170 x 75.5 x 7.2 mm |
| Folded | |
| 2.84 x3.40 x0.62 inches (72.2 x 86.4 x 15.9 mm) | ( 87.3 x 75.5 x 15.2 mm) |
| Weight | |
| 6.46 oz / 183.0 g | 6.70 oz / 190.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum |
Back: Glass |
| Resistance | |
| Dust; IPX8 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom Black, Cream, Lavender | Black, Gold, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 84.79% screen-to-body | 6.9-inch, 86.37% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1200 nits | OLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 2636x1080px, 22:9 ratio, 425 PPI | 2790x1188px, 21:9 ratio, 439 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Front cover display | |
| 1.9 inches 260 x512 px AMOLED HDR support, Ambient light sensor, Proximity senso |
1.0 inches 340 x340 px OLED |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Kryo 680 3x2.42GHz Kryo 680 4x1.80GHz Kryo 680 | Octa-core 1x2.84GHz Kryo 680 3x2.42GHz Kryo 680 4x1.80GHz Kryo 680 |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 660 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
8GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| Android (14, 13, 12, 11) | HarmonyOS 2 |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3300 mAh, Li - Polymer | 4000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging | Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W Wireless: 10.0W |
Wired: 40.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
10h 13min
Video
7h 10min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
40 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 32 MP | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 10 MP (Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (30 fps) |
10.7 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n25, n41, n66, n71, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jun 23, 2021 FCC ID value: A3LSMF711U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.05 W/kg Body: 1.08 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.21 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
With Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Discover more
|
|