Samsung Galaxy Watch Active 2 (40mm) vs Xiaomi Poco X3 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Watch Active 2 (40mm) | Xiaomi Poco X3 Pro |
|
Released
·
Sep 27, 2019
|
Released
·
March 2021
|
|
1.2-inch · 360x360px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
1.5GB · 4GB
|
6GB · 128GB
|
|
247 mAh
|
5160 mAh
|
|
Quad camera
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 05, 2019 | Mar 22, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $430 non-LTE version - $280 |
6GB/128GB - €249 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 1.57 x 1.57 x 0.43 inches 40 x 40 x 10.9 mm |
6.51 x 3.02 x 0.37 inches 165.3 x 76.8 x 9.4 mm |
| Weight | |
| 1.31 oz / 37.0 g non-LTE version - 26 g |
7.58 oz / 215.0 g |
| Materials & Colors | |
| Stainless steel: Black, Gold, Silver | |
| Resistance | |
| Water (up to 50 meters), Dust; IP68; MIL-STD-810 certified | Splash, Dust; IP53 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Left: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Phantom black, Frost blue, Metal bronze | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 1.2-inch, 29.21% screen-to-body | 6.7-inch, 84.68% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | IPS LCD, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 360x360px, 424 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass DX+ | Corning Gorilla Glass 6 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 9110 (10 nm) | Snapdragon 860 SM8150-AC (7 nm) |
| Processor | |
| Dual-core 1150 MHz Arm Cortex-A53 |
Octa-core 2960 MHz Kryo 485 |
| GPU | |
| Mali-T720 MP1 | Adreno 640 |
| Memory | |
| 1.5GB/4GB (eMMC) 0.75GB/4GB |
6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Tizen (4.0) | Android (11) |
| Compatible devices | |
| Samsung smartphone, Android smartphone (Android 5.0 and above with 1.5GB RAM and above), iPhone 5 and above or iOS 9.0 and above | |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 247 mAh, Li - Ion | 5160 mAh |
| Charging | |
| Magnetic charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
|
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps), 720p (30 fps) | |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g, n | dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Heart rate, Barometer, ECG, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, Glonass | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 2, 4, 5, 12, 13, 25, 26, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 2, 4, 5 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| eSIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 01, 2021 FCC ID value: 2AFZZJ20SG | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.81 W/kg Body: 0.67 W/kg Simultaneous Transmission: 1.57 W/kg Wireless Router: 0.78 W/kg |
|
Alternative variants
non-LTE version
| Memory | 0.75GB |
|---|---|
| Weight | 0.92 oz / 26.0 g |
| Materials & Colors | Aluminum: Aqua black, Cloud Silver, Pink gold |
| Prices (MSRP) | $280 |
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €299 |
Discover more
|
|