Samsung Galaxy Tab S9 FE vs Samsung Galaxy Tab S6 Lite Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S9 FE | Samsung Galaxy Tab S6 Lite |
|
Released
·
Oct 16, 2023
|
Released
·
May 05, 2020
|
|
10.9-inch · 2304x1440px
|
10.4-inch · 2000x1200px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
6GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
8000 mAh
|
7040 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 04, 2023 | Apr 16, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $350 4GB/128GB - $420 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.53 x 10.01 x 0.26 inches 165.8 x 254.3 x 6.5 mm |
9.63 x 6.07 x 0.28 inches 244.5 x 154.3 x 7 mm |
| Weight | |
| 18.48 oz / 524.0 g Wi-Fi only version - 523 g |
16.47 oz / 465.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
Back: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Oxford gray, Angora blue, Chiffon pink | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.9-inch, 81.69% screen-to-body | 10.4-inch, 81.63% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2304x1440px, 249 PPI | 2000x1200px, 16:10 ratio, 224 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 9 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1380 S5E8835 (5 nm) | Samsung Exynos 9611 (10 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz |
Octa-core 2300 MHz 4x2.3GHz Cortex-A73 4x1.7GHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Mali G68 MP5 | Mali-G72 MP3 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/256GB |
4GB (LPDDR4)/64GB 4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | |
| OS | |
| Android (13) | Android (11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8000 mAh | 7040 mAh |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
9h 46min
Gaming
7h 52min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP | 8 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 |
| Video recording | |
| Yes | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 12 MP | 5 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, Glonass, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | ANT+, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
Alternative variants
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
with LTE
| Weight | 16.47 oz / 467.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A Cat 13/5 (400/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
Wi-Fi Only
| Weight | 18.45 oz / 523.0 g |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $420 |
Discover more
|
|