Samsung Galaxy Tab S9 vs Samsung Galaxy Tab S7 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S9 | Samsung Galaxy Tab S7 |
|
Released
·
Aug 11, 2023
|
Released
·
Aug 21, 2020
|
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
8400 mAh
|
8000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 26, 2023 | Aug 05, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $800 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.01 x 6.53 x 0.23 inches 254.3 x 165.8 x 5.9 mm |
9.99 x 6.51 x 0.25 inches 253.8 x 165.3 x 6.3 mm |
| Weight | |
| 17.57 oz / 498.0 g | 17.71 oz / 502.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Colors | |
| Beige, Graphite | Phantom navy |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 83.20% screen-to-body | 11.0-inch, 83.62% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR | LCD, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | |
| HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | HDR support, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AC (4 nm) | Snapdragon 865+ SM8250-AB (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.36GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
Octa-core 3000 MHz Kryo 585 |
| GPU | |
| Adreno 740 | Adreno 650 |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS) 12GB/256GB |
6GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| Android (14, 13) | Android (11, 10) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2128 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5657 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 3853 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 3033 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8400 mAh, Li - Polymer | 8000 mAh |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
8h 6min
Video
6h 25min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 12 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
with 512GB storage
| Memory | 8GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|