Samsung Galaxy Tab S8 Ultra vs vivo X Fold Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S8 Ultra | vivo X Fold |
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
Released
·
Apr 22, 2022
|
|
14.6-inch · 2960x1848px
|
8.0-inch · 2160x1916px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
11200 mAh
|
4600 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 09, 2022 | Apr 11, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $1099 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 12.85 x 8.21 x 0.22 inches 326.4 x 208.6 x 5.5 mm |
6.38 x 5.70 x 0.25 inches 162 x 144.9 x 6.3 mm |
| Folded | |
| 6.38 x2.93 x0.57 inches (162 x 74.5 x 14.6 mm) | |
| Weight | |
| 25.61 oz / 726.0 g 5G ready version - 728 g |
10.97 oz / 311.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Graphite | Black, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 14.6-inch, 90.77% screen-to-body | 8.0-inch, 88.02% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR | AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2960x1848px, 16:10 ratio, 239 PPI | 2160x1916px, 360 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Front cover display | |
| 6.5 inches 2520 x1080 px AMOLED |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 | Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 730 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB |
12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (13, 12) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 11200 mAh | 4600 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm | 50 MP (OIS, Laser autofocus, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 6 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 48 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 47 mm |
|
| Fourth camera | |
| 8 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 12 MP (Dual-Camera) | 16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation, Video recording | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, n79, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 5G
| Weight | 25.68 oz / 728.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | 5G Ready |
Discover more
|
|