Samsung Galaxy Tab S8 Ultra vs Samsung Galaxy Tab A7 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S8 Ultra | Samsung Galaxy Tab A7 |
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
Released
·
Oct 08, 2020
|
|
14.6-inch · 2960x1848px
|
10.4-inch · 2000x1200px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
3GB · 32GB
|
|
11200 mAh
|
7040 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 09, 2022 | Oct 08, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| $1099 | 3GB/32GB - $230 | €223 3GB/64GB - $280 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 12.85 x 8.21 x 0.22 inches 326.4 x 208.6 x 5.5 mm |
9.75 x 6.20 x 0.28 inches 247.6 x 157.4 x 7 mm |
| Weight | |
| 25.61 oz / 726.0 g 5G ready version - 728 g |
16.79 oz / 476.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Colors | |
| Graphite | Dark gray, Silver, Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 14.6-inch, 90.77% screen-to-body | 10.4-inch, 78.94% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2960x1848px, 16:10 ratio, 239 PPI | 2000x1200px, 5:3 ratio, 224 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) | Snapdragon 662 SM6115 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core 4x2.0GHz Kryo 260 4x1.8GHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Adreno 730 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB |
3GB/32GB 3GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (13, 12) | Android (12, 11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 11200 mAh | 7040 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
8 MP (Autofocus) |
| Second camera | |
| 6 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 12 MP (Dual-Camera) | 5 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation, Video recording | |
Alternative variants
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
with 64GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $280 |
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
with LTE support
| Weight | 16.83 oz / 477.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A Cat 13/5 (400/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 5G
| Weight | 25.68 oz / 728.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | 5G Ready |
Discover more
|
|