Samsung Galaxy Tab S8 Ultra vs Asus ROG Phone 7 Ultimate Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S8 Ultra | Asus ROG Phone 7 Ultimate |
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
Released
·
May 17, 2023
|
|
14.6-inch · 2960x1848px
|
6.8-inch · 2448x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
16GB · 512GB
|
|
11200 mAh
|
6000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 09, 2022 | Apr 13, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| $1099 | $999 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 12.85 x 8.21 x 0.22 inches 326.4 x 208.6 x 5.5 mm |
6.81 x 3.03 x 0.41 inches 173 x 77 x 10.3 mm |
| Weight | |
| 25.61 oz / 726.0 g 5G ready version - 728 g |
8.43 oz / 239.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass 3) |
| Resistance | |
| Yes; IP54 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Touch sensitive control keys, Dedicated game buttons | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Graphite | Storm White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 14.6-inch, 90.77% screen-to-body | 6.8-inch, 82.27% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR | AMOLED, 165Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2960x1848px, 16:10 ratio, 239 PPI | 2448x1080px, 20.4:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | 4.6 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x3.2GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
| GPU | |
| Adreno 730 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB |
16GB (LPDDR5X)/512GB (UFS 4.0) |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (13, 12) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2003 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5466 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3722 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3673 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 11200 mAh | 6000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Qualcomm Quick Charge Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 65.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 20min
Browsing
16h 33min
Video
11h 38min
Gaming
8h 12min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm | 50 MP Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 6 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
13 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 8 MP (Macro) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 12 MP (Dual-Camera) | 32 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
129
Overall
137
Photo
122
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | aptX, aptX-HD |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation, Video recording | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 5G
| Weight | 25.68 oz / 728.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | 5G Ready |
Discover more
|
|