Samsung Galaxy Tab S8 vs Samsung Galaxy Tab S8 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S8 | Samsung Galaxy Tab S8 Ultra |
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
14.6-inch · 2960x1848px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
8000 mAh
|
11200 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 09, 2022 | Feb 09, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $699 | $1099 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.51 x 9.99 x 0.25 inches 165.3 x 253.8 x 6.3 mm |
12.85 x 8.21 x 0.22 inches 326.4 x 208.6 x 5.5 mm |
| Weight | |
| 17.74 oz / 503.0 g 5G Ready version - 507 g |
25.61 oz / 726.0 g 5G ready version - 728 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Graphite, Silver, Pink Gold | Graphite |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 83.62% screen-to-body | 14.6-inch, 90.77% screen-to-body |
| Type | |
| LTPS, 120Hz | Super AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI | 2960x1848px, 16:10 ratio, 239 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 | Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 730 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 12GB/256GB | 8GB/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (13, 12) | Android (13, 12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8000 mAh | 11200 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 45.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) | 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 6 MP (Ultra-wide) | 6 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 12 MP | 12 MP (Dual-Camera) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation, Video recording | |
Alternative variants
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 5G
| Weight | 17.88 oz / 507.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | 5G Ready |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 5G
| Weight | 25.68 oz / 728.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | 5G Ready |
Discover more
|
|