Samsung Galaxy Tab S7 vs Apple iPad (2020) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S7 | Apple iPad (2020) |
|
Released
·
Aug 21, 2020
|
Released
·
Sep 18, 2020
|
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
6GB · 128GB
|
3GB · 32GB
|
|
8000 mAh
|
8827 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 05, 2020 | Sep 15, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/32GB - $459 3GB/128GB - $559 Wi-Fi only version - $329 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.99 x 6.51 x 0.25 inches 253.8 x 165.3 x 6.3 mm |
9.87 x 6.85 x 0.30 inches 250.6 x 174.1 x 7.5 mm |
| Weight | |
| 17.71 oz / 502.0 g | 17.46 oz / 495.0 g Wi-Fi only version - 490 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Phantom navy | Silver, Space gray, Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 83.62% screen-to-body | 10.2-inch, 73.86% screen-to-body |
| Type | |
| LCD, 120Hz, HDR | IPS LCD, 500 nits |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI | 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865+ SM8250-AB (7 nm) | Apple A12 Bionic APL1W81 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3000 MHz Kryo 585 |
Quad-core Vortex and Tempest |
| GPU | |
| Adreno 650 | Apple G11P |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
3GB/32GB 3GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (11, 10) | iPadOS (14.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8000 mAh | 8827 mAh, Li - Ion |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 13min
Gaming
4h 50min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 |
8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| Dual LED | |
| Video recording | |
| Yes | 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 8 MP | 1.2 MP (HDR) Video capture: 720p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 4.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $559 |
with 512GB storage
| Memory | 8GB/512GB |
|---|---|
Wi-Fi only
| Weight | 17.28 oz / 490.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $329 |
Wi-Fi only with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Weight | 17.28 oz / 490.0 g |
| Prices (MSRP) | $429 |
Discover more
|
|