Samsung Galaxy Tab S7+ vs Samsung Galaxy A71 5G UW Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S7+ | Samsung Galaxy A71 5G UW |
|
Released
·
Aug 21, 2020
|
Released
·
Jul 16, 2020
|
|
12.4-inch · 2800x1752px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
10090 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 05, 2020 | |
| Prices (MSRP) | |
| $650 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.22 x 7.28 x 0.22 inches 285 x 185 x 5.7 mm |
6.41 x 2.98 x 0.33 inches 162.9 x 75.8 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 20.81 oz / 575.0 g | 6.63 oz / 188.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Mystic black, Mystic bronze, Mystic silver, Phantom navy | Prism bricks black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.4-inch, 84.65% screen-to-body | 6.7-inch, 88.38% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR | Super AMOLED Plus |
| Resolution | |
| 2800x1752px, 266 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 6.2 (Poor) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865+ SM8250-AB (7 nm) | Snapdragon 765G SM7250-AB (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.1GHz Kryo 585 3x2.42GHz Kryo 585 4x1.80GHz Kryo 585 |
Octa-core 1x2.4GHz Kryo 475 1x2.2GHz Kryo 475 6x1.8GHz Kryo 475 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Adreno 620 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
8GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| Android (11, 10) | Android (12, 11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10090 mAh | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 25.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
6h 43min
Gaming
10h 10min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 |
64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Focal Length: 25 mm Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Fourth camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) EIS |
| Front | |
| 8 MP | 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M4/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+, UMA (Wi-Fi Calling) | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| Carrier locked | |
|---|---|
| Yes | |
| 5G Bands | |
| SA, NSA | n260, n261, mmWave |
| LTE Bands | |
| 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 20, 28, 66 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jul 03, 2020 FCC ID value: A3LSMA716V | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.25 W/kg Body: 0.78 W/kg Simultaneous Transmission: 1.54 W/kg Wireless Router: 1.22 W/kg Phablet: 3.09 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
with 512GB storage
| Memory | 8GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|