Samsung Galaxy Tab S7+ vs Huawei MatePad Pro 12.6 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S7+ | Huawei MatePad Pro 12.6 |
|
Released
·
Aug 21, 2020
|
Released
·
Jul 06, 2021
|
|
12.4-inch · 2800x1752px
|
12.6-inch · 2560x1600px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
10090 mAh
|
10050 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 05, 2020 | Jun 02, 2021 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.22 x 7.28 x 0.22 inches 285 x 185 x 5.7 mm |
7.27 x 11.28 x 0.26 inches 184.7 x 286.5 x 6.7 mm |
| Weight | |
| 20.81 oz / 575.0 g | 21.48 oz / 609.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Glass Frame: Metal |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Multimedia control | |
| Colors | |
| Mystic black, Mystic bronze, Mystic silver, Phantom navy | Matte Gray, Green, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.4-inch, 84.65% screen-to-body | 12.6-inch, 87.01% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR | OLED, 60Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2800x1752px, 266 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 240 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | HDR support, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 6.2 (Poor) | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865+ SM8250-AB (7 nm) | Kirin 9000E (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.1GHz Kryo 585 3x2.42GHz Kryo 585 4x1.80GHz Kryo 585 |
Octa-core 3130 MHz Cortex-A77 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Mali-G78 MP22 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| Android (11, 10) | HarmonyOS |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10090 mAh | 10050 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 40.0W Wireless: 27.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
6h 43min
Gaming
10h 10min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 |
13 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD HDR, Time-lapse video |
| Front | |
| 8 MP | 8 MP Video capture: 1080p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| SA, NSA | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 512GB storage
| Memory | 8GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|