Samsung Galaxy Tab S6 Lite vs Samsung Galaxy Tab S8 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S6 Lite | Samsung Galaxy Tab S8 |
|
Released
·
May 05, 2020
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
|
10.4-inch · 2000x1200px
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
7040 mAh
|
8000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 16, 2020 | Feb 09, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $350 4GB/128GB - $420 |
$699 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.63 x 6.07 x 0.28 inches 244.5 x 154.3 x 7 mm |
6.51 x 9.99 x 0.25 inches 165.3 x 253.8 x 6.3 mm |
| Weight | |
| 16.47 oz / 465.0 g | 17.74 oz / 503.0 g 5G Ready version - 507 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Oxford gray, Angora blue, Chiffon pink | Graphite, Silver, Pink Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.4-inch, 81.63% screen-to-body | 11.0-inch, 83.62% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | LTPS, 120Hz |
| Resolution | |
| 2000x1200px, 16:10 ratio, 224 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 9 (Poor) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 9611 (10 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz 4x2.3GHz Cortex-A73 4x1.7GHz Cortex-A53 |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Mali-G72 MP3 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB 4GB/128GB |
8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11, 10) | Android (13, 12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7040 mAh | 8000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
9h 46min
Gaming
7h 52min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 |
13 MP (Autofocus) |
| Second camera | |
| 6 MP (Ultra-wide) | |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 5 MP | 12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| ANT+, Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Alternative variants
with LTE
| Weight | 16.47 oz / 467.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A Cat 13/5 (400/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $420 |
With 5G
| Weight | 17.88 oz / 507.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | 5G Ready |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
Discover more
|
|