Samsung Galaxy Tab S6 Lite vs Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S6 Lite | Samsung Galaxy Tab S10 Ultra |
|
Released
·
May 05, 2020
|
Released
·
Oct 03, 2024
|
|
10.4-inch · 2000x1200px
|
14.6-inch · 2960x1848px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 64GB
|
12GB · 256GB
|
|
7040 mAh
|
11200 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 16, 2020 | |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $350 4GB/128GB - $420 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.63 x 6.07 x 0.28 inches 244.5 x 154.3 x 7 mm |
12.85 x 8.21 x 0.21 inches 326.4 x 208.6 x 5.4 mm |
| Weight | |
| 16.47 oz / 465.0 g | 25.50 oz / 723.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Oxford gray, Angora blue, Chiffon pink | Moonstone Gray, Platinum Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.4-inch, 81.63% screen-to-body | 14.6-inch, 90.77% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2000x1200px, 16:10 ratio, 224 PPI | 2960x1848px, 16:10 ratio, 239 PPI |
| Features | |
| HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 809 (Poor) |
| Bright Min | |
| 9 (Poor) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 9611 (10 nm) | Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz 4x2.3GHz Cortex-A73 4x1.7GHz Cortex-A53 |
Octa-core 1x3.25GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
| GPU | |
| Mali-G72 MP3 | Immortalis-G720 MC12 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB 4GB/128GB |
12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11, 10) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2111 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7319 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 5352 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3695 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7040 mAh | 11200 mAh |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
9h 46min
Gaming
7h 52min
Battery Life Estimate
4h 51min
Browsing
8h 47min
Video
6h 30min
Gaming
11h 40min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 |
13 MP Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | |
| Front | |
| 5 MP | 12 MP (Dual-Camera) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, Glonass, BeiDou | GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| ANT+, Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
with LTE
| Weight | 16.47 oz / 467.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A Cat 13/5 (400/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $420 |
With 16GB RA and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|