Samsung Galaxy Tab S6 Lite vs Samsung Galaxy Note 20 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S6 Lite | Samsung Galaxy Note 20 Ultra |
|
Released
·
May 05, 2020
|
Released
·
Aug 21, 2020
|
|
10.4-inch · 2000x1200px
|
6.9-inch · 3088x1440px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
12GB · 128GB
|
|
7040 mAh
|
4500 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 16, 2020 | Aug 05, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $350 4GB/128GB - $420 |
12GB/128GB - $1300 12GB/256GB - €1266 12GB/512GB - $1450 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.63 x 6.07 x 0.28 inches 244.5 x 154.3 x 7 mm |
6.49 x 3.04 x 0.32 inches 164.8 x 77.2 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 16.47 oz / 465.0 g | 7.34 oz / 208.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Stainless steel |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint | |
| Features | |
| Stylus | Stylus |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Oxford gray, Angora blue, Chiffon pink | Mystic black, Mystic bronze, Mystic white |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.4-inch, 81.63% screen-to-body | 6.9-inch, 91.63% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2000x1200px, 16:10 ratio, 224 PPI | 3088x1440px, 19.3:9 ratio, 496 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 9 (Poor) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 9611 (10 nm) | Snapdragon 865+ SM8250-AB (7 nm) Europe version - Exynos 990 |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz 4x2.3GHz Cortex-A73 4x1.7GHz Cortex-A53 |
Octa-core 1x3.1GHz Kryo 585 3x2.42GHz Kryo 585 4x1.80GHz Kryo 585 Europe version - Octa-core, 2x2.73GHz Exynos M5, 2x2.5GHz Cortex-A76, 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G72 MP3 | Adreno 650 Europe version - Mali G77 MP11 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB 4GB/128GB |
12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| Android (11, 10) | Android (13, 12, 11, 10) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1208 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3047 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 1510 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1097 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7040 mAh | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
9h 46min
Gaming
7h 52min
Battery Life Estimate
4h 37min
Browsing
9h 33min
Video
7h 0min
Gaming
7h 17min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 |
108 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
|
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.0 Focal Length: 120 mm Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Hyperlapse, Object tracking, EIS |
| Front | |
| 5 MP | 10 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| ANT+, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n41, n66, n71, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
| HD Voice | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jul 06, 2020 FCC ID value: A3LSMN986U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.78 W/kg Body: 1.04 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.18 W/kg Phablet: 3.92 W/kg |
|
Alternative variants
with LTE
| Weight | 16.47 oz / 467.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A Cat 13/5 (400/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
for Europe
| System chip | Samsung Exynos 990 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2x2.73GHz Exynos M5 2x2.5GHz Cortex-A76 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali G77 MP11 |
| Memory | 256GB |
| Prices (MSRP) | €1266 |
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $420 |
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1450 |
for Verizon
| 5G Bands | n260, n261, mmWave |
|---|---|
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46 |
Discover more
|
|