Samsung Galaxy Tab S6 vs Apple iPad Air (2020) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S6 | Apple iPad Air (2020) |
|
Released
·
Aug 09, 2019
|
Released
·
Oct 16, 2020
|
|
10.5-inch · 2560x1600px
|
10.9-inch · 2360x1640px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
8GB · 256GB
|
4GB · 64GB
|
|
7040 mAh
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 31, 2019 | Sep 15, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $730 6GB/128GB - $650 |
4GB/64GB - $729 4GB/256GB - $879 Wi-Fi only version - $599 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.63 x 6.28 x 0.22 inches 244.5 x 159.5 x 5.7 mm |
9.75 x 7.03 x 0.24 inches 247.6 x 178.5 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 14.82 oz / 420.0 g | 16.23 oz / 460.0 g Wi-Fi only version - 458 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mountain gray, Cloud blue, Rose blush | Rose gold, Space gray, Silver, Green, Sky blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.5-inch, 81.93% screen-to-body | 10.9-inch, 81.23% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, HDR | IPS LCD, 60Hz, 500 nits |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 288 PPI | 2360x1640px, 264 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Apple A14 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Hexa-core Firestorm and Icestorm |
| GPU | |
| Adreno 640 | Apple 4-core GPU |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/128GB |
4GB/64GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (12, 11, 10, 9.0 Pie) | iPadOS (14.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7040 mAh | Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
12 MP (PDAF, BSI sensor) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, EIS |
| Front | |
| 8 MP (Dual-Camera) | 7 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| ANT+, Tethering, Computer sync, OTA sync | UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Yes | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $650 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $879 |
with LTE support
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s) |
| SIM type | Nano SIM |
Wi-Fi only
| Weight | 16.16 oz / 458.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $599 |
Wi-Fi only with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Weight | 16.16 oz / 458.0 g |
| Prices (MSRP) | $749 |
Discover more
|
|