Samsung Galaxy Tab S5e vs Samsung Galaxy Tab S10 FE Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S5e | Samsung Galaxy Tab S10 FE |
|
Released
·
Apr 26, 2019
|
Released
·
Apr 03, 2025
|
|
10.5-inch · 2560x1600px
|
10.9-inch · 2304x1440px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
4GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
7040 mAh
|
8000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 15, 2019 | Apr 02, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/128GB - $480 4GB/64GB - $400 |
8GB/128GB - $499 | €579 12GB/256GB - $569 | €629 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.65 x 6.30 x 0.22 inches 245 x 160 x 5.5 mm |
10.01 x 6.53 x 0.24 inches 254.3 x 165.8 x 6.0 mm |
| Weight | |
| 14.11 oz / 400.0 g | 17.64 oz / 500.0 g Wi-Fi only version - 497 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Gold, Silver | Black, Grey, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.5-inch, 81.50% screen-to-body | 10.9-inch, 81.69% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | IPS LCD, 90Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 288 PPI | 2304x1440px, 249 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 703 (Poor) |
| Bright Min | |
| Untested | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 670 SDM670 (10 nm) | Exynos 1580 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz ARM Cortex-A75 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 615 | Mali G68 MP5 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB 4GB/64GB 6GB/128GB |
8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1352 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3866 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 1332 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1268 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7040 mAh, Li - Ion | 8000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 6min
Browsing
16h 30min
Video
9h 52min
Gaming
10h 46min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
13 MP |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) Hyperlapse |
Yes |
| Front | |
| 8 MP (Autofocus) Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS |
| Other | |
| ANT+ | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $400 |
Wi-Fi Only
| Weight | 17.53 oz / 497.0 g |
|---|---|
with LTE support
| Phone functionality | Yes |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 66 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| SIM type | Nano SIM |
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
with 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
Discover more
|
|