Samsung Galaxy Tab S10 Ultra vs Samsung Galaxy Tab S10 FE Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S10 Ultra | Samsung Galaxy Tab S10 FE |
|
Released
·
Oct 03, 2024
|
Released
·
Apr 03, 2025
|
|
14.6-inch · 2960x1848px
|
10.9-inch · 2304x1440px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
11200 mAh
|
8000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 02, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $499 | €579 12GB/256GB - $569 | €629 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 12.85 x 8.21 x 0.21 inches 326.4 x 208.6 x 5.4 mm |
10.01 x 6.53 x 0.24 inches 254.3 x 165.8 x 6.0 mm |
| Weight | |
| 25.50 oz / 723.0 g | 17.64 oz / 500.0 g Wi-Fi only version - 497 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Colors | |
| Moonstone Gray, Platinum Silver | Black, Grey, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 14.6-inch, 90.77% screen-to-body | 10.9-inch, 81.69% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR | IPS LCD, 90Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 2960x1848px, 16:10 ratio, 239 PPI | 2304x1440px, 249 PPI |
| Features | |
| HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 809 (Poor) | 703 (Poor) |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) | Exynos 1580 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.25GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
Octa-core |
| GPU | |
| Immortalis-G720 MC12 | Mali G68 MP5 |
| Memory | |
| 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/1024GB |
8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2111 | 1352 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 7319 | 3866 |
| 3D Mark High | |
| 5352 | 1332 |
| 3D Mark Low | |
| 3695 | 1268 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 11200 mAh | 8000 mAh, Li - Ion |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
4h 51min
Browsing
8h 47min
Video
6h 30min
Gaming
11h 40min
Battery Life Estimate
7h 6min
Browsing
16h 30min
Video
9h 52min
Gaming
10h 46min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
13 MP |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | |
| Front | |
| 12 MP (Dual-Camera) | 12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | 5G Ready |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 17.53 oz / 497.0 g |
|---|---|
With 16GB RA and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|