Samsung Galaxy Tab S10 FE vs Xiaomi 17 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S10 FE | Xiaomi 17 |
|
Released
·
Apr 03, 2025
|
Released
·
Oct 27, 2025
|
|
10.9-inch · 2304x1440px
|
6.3-inch · 2656x1220px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
8000 mAh
|
6330 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 02, 2025 | Oct 25, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $499 | €579 12GB/256GB - $569 | €629 |
12/256GB - €999 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.01 x 6.53 x 0.24 inches 254.3 x 165.8 x 6.0 mm |
5.95 x 2.83 x 0.32 inches 151.1 x 71.8 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 17.64 oz / 500.0 g Wi-Fi only version - 497 g |
6.74 oz / 191.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Grey, Blue | Black, Blue, Pink, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.9-inch, 81.69% screen-to-body | 6.3-inch, 89.41% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz, 800 nits | AMOLED, 120Hz, Dolby Vision, 3500 nits |
| Resolution | |
| 2304x1440px, 249 PPI | 2656x1220px, 19.5:5 ratio, 464 PPI |
| Features | |
| Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 703 (Poor) | 3412 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 1 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1580 (5 nm) | Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AC (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 2x4.6GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.62GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | |
| Mali G68 MP5 | Adreno 840 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 12GB/256GB |
12GB/256GB (UFS 4.1) 12GB/512GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2048 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (15) | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1352 | 3489 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3866 | 10303 |
| 3D Mark High | |
| 1332 | 6267 |
| 3D Mark Low | |
| 1268 | 4617 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8000 mAh, Li - Ion | 6330 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 100.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
7h 6min
Browsing
16h 30min
Video
9h 52min
Gaming
10h 46min
Battery Life Estimate
9h 48min
Browsing
24h 48min
Video
15h 41min
Gaming
6h 40min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP | 50 MP Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 17 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
|
| Third camera | |
| 50 MP Optical zoom: 2.6x Aperture size: F2.0 Focal Length: 60 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) |
| Front | |
| 12 MP | 50 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n80, n84, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
Wi-Fi Only
| Weight | 17.53 oz / 497.0 g |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|