Samsung Galaxy Tab S10+ vs Apple iPhone Air Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S10+ | Apple iPhone Air |
|
Released
·
Oct 03, 2024
|
Released
·
Sep 19, 2025
|
|
12.4-inch · 2800x1752px
|
6.5-inch · 2736x1260px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
10090 mAh
|
3149 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 09, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $999 | €1119 | 12GB/256GB - $999 | €1199 12GB/512GB - $1199 | €1449 12GB/1TB - $1399 | €1699 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.24 x 7.30 x 0.22 inches 285.4 x 185.4 x 5.6 mm |
6.15 x 2.94 x 0.22 inches (~0.27 inches with camera bump) 156.2 x 74.7 x 5.64 (~6.9 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 20.32 oz / 576.0 g Wi-Fi only version - 571 g |
5.82 oz / 165.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
Back: Glass (Ceramic Shield) Frame: Titanium |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key, Other | |
| Colors | |
| Moonstone Gray, Platinum Silver | Space Black, Cloud White, Light Gold, Sky Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.4-inch, 84.26% screen-to-body | 6.5-inch, 88.78% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR | OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | |
| 2800x1752px, 16:10 ratio, 266 PPI | 2736x1260px, 19.5:9 ratio, 463 PPI |
| Protection | |
| Gorilla Glass Ceramic 2 | |
| Features | |
| HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2787 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 0.9 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) | Apple A19 Pro (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.25GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
Hexa-core |
| GPU | |
| Immortalis-G720 MC12 | Apple 5-core GPU |
| Memory | |
| 12GB/256GB 12GB/512GB | 12GB (LPDDR5)/256GB 12GB/512GB 12GB/1TB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | iOS (26.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2072 | 3500 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 7242 | 8836 |
| 3D Mark High | |
| 3879 | 4898 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2895 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10090 mAh | 3149 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi2 wireless charging, MagSafe wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 20.0W Wireless: 20.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 43min
Browsing
16h 29min
Video
9h 54min
Gaming
7h 27min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm | 48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Dolby Vision HDR, Cinematic mode |
| Front | |
| 12 MP | 18 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
126
Overall
130
Photo
122
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 2, 3, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 09, 2025 FCC ID value: BCG-E8948A | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.19 W/kg Body: 1.19 W/kg Simultaneous Transmission: 1.60 W/kg |
|
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 20.14 oz / 571.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|