Samsung Galaxy Tab A7 vs Samsung Galaxy Tab S8 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab A7 | Samsung Galaxy Tab S8 Ultra |
|
Released
·
Oct 08, 2020
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
|
10.4-inch · 2000x1200px
|
14.6-inch · 2960x1848px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
3GB · 32GB
|
8GB · 128GB
|
|
7040 mAh
|
11200 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 08, 2020 | Feb 09, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/32GB - $230 | €223 3GB/64GB - $280 |
$1099 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.75 x 6.20 x 0.28 inches 247.6 x 157.4 x 7 mm |
12.85 x 8.21 x 0.22 inches 326.4 x 208.6 x 5.5 mm |
| Weight | |
| 16.79 oz / 476.0 g | 25.61 oz / 726.0 g 5G ready version - 728 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Colors | |
| Dark gray, Silver, Gold | Graphite |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.4-inch, 78.94% screen-to-body | 14.6-inch, 90.77% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | Super AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2000x1200px, 5:3 ratio, 224 PPI | 2960x1848px, 16:10 ratio, 239 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 662 SM6115 (11 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.0GHz Kryo 260 4x1.8GHz Kryo 260 |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 610 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 3GB/32GB 3GB/64GB |
8GB/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (12, 11, 10) | Android (13, 12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7040 mAh | 11200 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) | 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 6 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 5 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (Dual-Camera) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation, Video recording | |
Alternative variants
with 64GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $280 |
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
with LTE support
| Weight | 16.83 oz / 477.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A Cat 13/5 (400/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 5G
| Weight | 25.68 oz / 728.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | 5G Ready |
Discover more
|
|