Samsung Galaxy S22+ vs Nothing Phone (2a) Plus Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy S22+ | Nothing Phone (2a) Plus |
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
Released
·
Aug 03, 2024
|
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 2412x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
4500 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 09, 2022 | Mar 05, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $999 | 8GB/256GB - $399 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.20 x 2.98 x 0.30 inches (~0.35 inches with camera bump) 157.4 x 75.8 x 7.6mm (~8.97 mm with camera bump) |
6.37 x 3.00 x 0.33 inches 161.7 x 76.3 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 6.70 oz / 190.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Yes; IP54 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom Black, White, Pink Gold, Green | Black, Grey |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 89.71% screen-to-body | 6.7-inch, 87.28% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1750 nits | AMOLED, 120Hz, 1300 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 390 PPI | 2412x1080px, 20:9 ratio, 394 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) | MediaTek Dimensity 7350 Pro (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core 2x3.0GHz Cortex-A715 6x2.0GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 730 | Mali-G610 MC4 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14, 13, 12) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1514 | 1205 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3595 | 2672 |
| 3D Mark High | |
| 1603 | 1380 |
| 3D Mark Low | |
| 1106 | 1371 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Ion | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 50.0W |
Battery Life Estimate
6h 21min
Browsing
15h 16min
Video
8h 18min
Gaming
10h 13min
Battery Life Estimate
6h 40min
Browsing
14h 4min
Video
10h 27min
Gaming
9h 19min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Third camera | |
| 10 MP (Ultra-wide) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 69 mm Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps) |
| Front | |
| 10 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
50 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
121
Overall
132
Photo
110
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Multiple antennas, MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6, mmWave n1, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n39, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 2, 3, 5, 8 | 1, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Dual Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 30, 2022 FCC ID value: A3LSMS906U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.19 W/kg Body: 1.08 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.26 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1049 |
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
International
| System chip | Samsung Exynos 2200 (4 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 1x2.8GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.7GHz Cortex-A510 |
| GPU | Xclipse 920 |
| Weight | 6.88 oz / 195.0 g |
| 5G Bands | n1, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
Discover more
|
|