Samsung Galaxy S21 FE vs Motorola Edge 30 Neo Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy S21 FE | Motorola Edge 30 Neo |
|
Released
·
Jan 11, 2022
|
Released
·
Oct 07, 2022
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.3-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
4020 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 04, 2022 | Sep 08, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $700 | €749 8GB/256GB - $770 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.13 x 2.93 x 0.31 inches (~0.36 inches with camera bump) 155.7 x 74.5 x 7.9 mm (~9.2 mm with camera bump) |
6.02 x 2.80 x 0.31 inches 152.9 x 71.2 x 7.8 mm |
| Weight | |
| 6.00 oz / 170.0 g | 5.47 oz / 155.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Metal |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Splash, Dust |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| White, Graphite, Lavender, Olive | Very Peri, Black Onyx, Ice Palace, Aqua Foam |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 86.77% screen-to-body | 6.3-inch, 87.56% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1200 nits | P-OLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 419 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 4.7 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | Snapdragon 695 SM6375 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Cortex-X1 3x2.42GHz Cortex-A78 4x1.80GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2200 MHz |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 619 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14, 13, 12) | Android (12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1278 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3505 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 1445 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 907 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Ion | 4020 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 68.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
9h 39min
Video
7h 19min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 55min
Video
8h 15min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.76" Pixel size: 1.8 μm |
64 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3" |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4.5" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, 10-bit HDR |
1080p (120 fps) |
| Front | |
| 32 MP (HDR, Autofocus) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n78, 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41, 42, 43 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jun 29, 2021 FCC ID value: A3LSMG990U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.77 W/kg Body: 0.90 W/kg Simultaneous Transmission: 1.48 W/kg Wireless Router: 1.09 W/kg |
|
Alternative variants
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $770 |
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|