Samsung Galaxy S21+ vs Samsung Galaxy S23 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy S21+ | Samsung Galaxy S23 Ultra |
|
Released
·
Jan 29, 2021
|
Released
·
Feb 17, 2023
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.8-inch · 3088x1440px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
4800 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 14, 2021 | Feb 01, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $1000 8GB/256GB - $1050 |
8GB/256GB - $1200 | €1300 12GB/512GB - $1450 | €1589 12GB/1024GB - $1649 | €1749 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.35 x 2.98 x 0.31 inches 161.5 x 75.6 x 7.8 mm |
6.43 x 3.07 x 0.35 inches (~0.42 inches with camera bump) 163.3 x 78 x 8.9 mm (~10.68 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.13 oz / 202.0 g Europe version - 200 g |
8.25 oz / 234.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Splash, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom silver, Black, Violet | Phantom Black, Cream, Green, Lavender |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 88.63% screen-to-body | 6.8-inch, 89.87% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1300 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1750 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI | 3088x1440px, 19.3:9 ratio, 501 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1598 (Good) |
| Bright Min | |
| 1.5 (Good) | 0.8 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 (5 nm) Europe version - Exynos 2100 S5E9840 |
Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Kryo 680 3x2.42GHz Kryo 680 4x1.80GHz Kryo 680 Europe version - Octa-core, 1x2.91GHz Cortex-X1, 3x2.81GHz Cortex-A78, 4x2.2GHz Cortex-A55 |
Octa-core 1x3.36GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
| GPU | |
| Adreno 660 Europe version - Mali-G78 MP14 |
Adreno 740 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 8GB/256GB |
8GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/256GB 12GB/512GB 12GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (13, 12, 11) | Android (14, 13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1971 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5115 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3828 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1951 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4800 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W | Wired: 45.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
5h 26min
Browsing
10h 50min
Video
8h 27min
Gaming
8h 36min
Battery Life Estimate
7h 17min
Browsing
18h 57min
Video
8h 54min
Gaming
10h 59min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.76" Pixel size: 1.8 μm |
200 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Samsung ISOCELL HP2 Aperture size: F1.7 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 0.6 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm | 12 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX564 Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 64 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F2.0 Focal Length: 29 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 0.8 μm |
10 MP (Telephoto) Sensor name: Sony IMX754 Optical zoom: 10.0x Aperture size: F4.9 Focal Length: 230 mm Sensor size: 1/3.52" Pixel size: 1.12 μm |
| Fourth camera | |
| 10 MP (Telephoto, OIS) Sensor name: Sony IMX754 Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 69 mm Sensor size: 1/3.52" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Hyperlapse, Video light, EIS |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) OIS, HDR |
| Front | |
| 10 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) | 12 MP (PDAF) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
147
Overall
150
Photo
144
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | M3/T4 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n12, n25, n41, n66, n71, n77, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave | n1, n7, n28, n41, n66, n71, n78, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 38, 39, 40, 41, 46, 48 International version - 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Dec 18, 2020 FCC ID value: A3LSMG996U | Date approved: Dec 08, 2023 FCC ID value: A3LSMS918U |
| Measured SAR | |
| Head: 0.65 W/kg Body: 0.95 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.04 W/kg Phablet: 3.97 W/kg |
Head: 1.12 W/kg Body: 0.92 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 1.16 W/kg |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1050 |
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
for Europe
| System chip | Samsung Exynos 2100 (5 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 1x2.91GHz Cortex-X1 3x2.81GHz Cortex-A78 4x2.2GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali G78 MP14 |
| Weight | 7.05 oz / 200.0 g |
| 5G Bands | SA, NSA, Sub-6 |
| FCC approval |
Date approved: Dec 18, 2020 FCC ID value: A3LSMG996B |
| Measured SAR |
Head: 0.24 W/kg Body: 0.75 W/kg Simultaneous Transmission: 3.59 W/kg Wireless Router: 1.26 W/kg Phablet: 1.95 W/kg |
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1450 | €1589 |
With 12GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 12GB/1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1649 | €1749 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
Discover more
|
|