Samsung Galaxy S20 Ultra 5G vs Samsung Galaxy A55 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy S20 Ultra 5G | Samsung Galaxy A55 5G |
|
Released
·
Mar 06, 2020
|
Released
·
Mar 20, 2024
|
|
6.9-inch · 3200x1440px
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 11, 2020 | Mar 11, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/128GB - $1400 16GB/512GB - $1600 |
8GB/128GB - $489 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.57 x 2.99 x 0.35 inches 166.9 x 76 x 8.8 mm |
6.34 x 3.05 x 0.00 inches 161.1 x 77.4 8.2 mm |
| Weight | |
| 7.83 oz / 222.0 g | 7.51 oz / 213.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 6) Frame: Aluminum |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass) Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP67 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Cosmic black, Cosmic grey | Iceblue, Lilac, Navy, Lemon |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.9-inch, 90.70% screen-to-body | 6.6-inch, 84.30% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1400 nits | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 550 nits |
| Resolution | |
| 3200x1440px, 20:9 ratio, 509 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Corning Gorilla Glass Victus |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1510 (Good) |
| Bright Min | |
| 1.5 (Good) | 1.3 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) International version - Exynos 990 S5E9830 |
Exynos 1480 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 585 International version - Octa-core, 2x3.02GHz Exynos M5, 2x2.6GHz Cortex-A76, 4x2.11GHz Cortex-A55 |
Octa-core 4x2.7GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 650 International version - Mali-G77 MP11 |
Yes |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 12GB/256GB 16GB/512GB |
8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (13, 12, 11, 10) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 610 | 1163 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2573 | 3487 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 930 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 916 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 25.0W |
Battery Life Estimate
5h 57min
Browsing
10h 2min
Video
10h 29min
Gaming
9h 12min
Battery Life Estimate
6h 36min
Browsing
17h 7min
Video
8h 15min
Gaming
9h 39min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.4 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 48 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F3.5 Focal Length: 102 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 0.3 MP VGA (ToF 3D depth sensing) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, EIS |
4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 40 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
132
Overall
140
Photo
123
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n41, n66, n71, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n77, n78, Sub-6 |
n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 International version - 38, 39, 40, 41 |
38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 3, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 28, 2020 FCC ID value: A3LSMG988B | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.26 W/kg Body: 0.41 W/kg Simultaneous Transmission: 1.57 W/kg Wireless Router: 1.04 W/kg Phablet: 2.12 W/kg |
|
Alternative variants
Global variant
| System chip | Samsung Exynos 990 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2700 MHz Mongoose M5, Arm Cortex-A76 and Arm Cortex-A55 |
| GPU | Mali G77 MP11 |
| 5G Bands | n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n77, n78, Sub-6 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
with 512GB storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1600 |
for Sprint
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
for Verizon
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
for T-Mobile
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 4, 2, 1 |
Discover more
|
|