Samsung Galaxy S20 FE vs Motorola Edge (2022) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy S20 FE | Motorola Edge (2022) |
|
Released
·
Oct 02, 2020
|
Released
·
Aug 18, 2022
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 23, 2020 | Aug 18, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $699 6GB/256GB - $770 |
$498 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.29 x 2.93 x 0.33 inches 159.8 x 74.5 x 8.4 mm |
6.33 x 2.92 x 0.32 inches 160.86 x 74.24 x 8.24 mm |
| Weight | |
| 6.70 oz / 190.0 g | 6.00 oz / 170.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Splash, Dust; IP52 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Cloud red, Cloud orange, Cloud lavender, Cloud mint, Cloud navy, Cloud white | Mineral Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 85.79% screen-to-body | 6.6-inch, 88.19% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR | OLED, 144Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 2400x1080px, 399 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) | MediaTek Dimensity 1050 (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Kryo 585 3x2.42GHz Kryo 585 4x1.80GHz Kryo 585 |
Octa-core 2500 MHz Arm Cortex-A78 @ 2.5GHz and Arm Cortex-A55 @ 2.0GHz |
| GPU | |
| Adreno 650 | Arm Mali-G610 MC3 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 6GB/256GB | 6GB/128GB 6GB/256GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (13, 12, 11, 10) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Ion | 5000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Motorola TurboPower Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W | Wired: 30.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
5h 29min
Browsing
10h 2min
Video
9h 9min
Gaming
8h 29min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
11h 17min
Video
12h 2min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.76" Pixel size: 1.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 2.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm | 13 MP (Ultra-wide, Macro) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, Autofocus) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F24.0 Focal Length: 76 mm Sensor size: 1/4.4" Pixel size: 1.0 μm |
2 MP (Depth information) |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) |
| Front | |
| 32 MP (EIS, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
32 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,tri-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M4/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| SA, NSA, Sub-6, mmWave | n2, n5, n7, n12, n14, n25, n29, n30, n41, n48, n66, n70, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 28, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46 | 38, 39, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 17, 2020 FCC ID value: A3LSMG781U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.32 W/kg Body: 0.82 W/kg Simultaneous Transmission: 1.60 W/kg Wireless Router: 1.01 W/kg Phablet: 3.43 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $770 |
| Memory | 8GB |
|---|---|
for Verizon
| OS | Android (11) |
|---|---|
| 5G Bands | n2, n4, n5, n13, n66 |
| LTE Bands | 3, 7, 8, 12, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
| FCC approval |
Date approved: Sep 22, 2020 FCC ID value: A3LSMG781V |
| Measured SAR |
Head: 0.28 W/kg Body: 1.11 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.07 W/kg Phablet: 3.71 W/kg |
| Memory | 256GB |
|---|---|
for US Cellular
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 12, 25, 26, 66, 71 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
non 5G variant
| System chip | Samsung Exynos 990 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 27300 MHz Arm Cortex-A76 and Arm Cortex-A55 |
| GPU | Mali G77 MP11 |
| Dual SIM | Yes |
Discover more
|
|