Samsung Galaxy Note10 Lite vs Google Pixel 4a 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Note10 Lite | Google Pixel 4a 5G |
|
Released
·
Jan 21, 2020
|
Released
·
Nov 19, 2020
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.2-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
3885 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 03, 2020 | Sep 30, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| $500 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 3.00 x 0.34 inches 163.7 x 76.1 x 8.7 mm |
6.06 x 2.91 x 0.32 inches 153.9 x 74.0 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 7.02 oz / 199.0 g | 5.93 oz / 168.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Plastic |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Aura glow, Aura black, Aura red | Just black, Clearly white |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 86.95% screen-to-body | 6.2-inch, 82.94% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | OLED, 60Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 416 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | Corning Gorilla Glass 3 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 9810 (10 nm) | Snapdragon 765G SM7250-AB (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2700 MHz Exynos M3 and ARM Cortex-A55 |
Octa-core 2400 MHz Kryo 475 |
| GPU | |
| Mali-G72 MP18 | Adreno 620 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 8GB/128GB |
6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (11, 10) | Android (12, 11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Polymer | 3885 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | USB Power Delivery |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 18.0W |
Battery Life Estimate
5h 38min
Browsing
11h 9min
Video
9h 13min
Gaming
7h 55min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm | 12.2 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 28 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm |
16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.6" Pixel size: 13 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) EIS | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) | 8 MP (Dual-Camera, Time-of-Flight (ToF)) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | aptX, aptX-HD |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n5, n12, n25, n28, n41, n66, n71, n78, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Dec 16, 2019 FCC ID value: A3LSMN770F | Date approved: Sep 01, 2020 FCC ID value: A4RG025E |
| Measured SAR | |
| Head: 0.23 W/kg Body: 0.65 W/kg Simultaneous Transmission: 1.34 W/kg Wireless Router: 1.37 W/kg Phablet: 2.63 W/kg |
Head: 1.20 W/kg Body: 1.20 W/kg Simultaneous Transmission: 1.57 W/kg Wireless Router: 1.00 W/kg |
Alternative variants
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
for Verizon
| Weight | 6.03 oz / 171.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | n2, n5, n12, n25, n66, n71, n260, n261, Sub-6, mmWave |
| Prices (MSRP) | $600 |
Discover more
|
|