Samsung Galaxy Note10 vs Xiaomi Redmi Note 10 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Note10 | Xiaomi Redmi Note 10 5G |
|
Released
·
Aug 23, 2019
|
Released
·
May 26, 2021
|
|
6.3-inch · 2280x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
4GB · 64GB
|
|
3500 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 07, 2019 | Mar 04, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $950 | $199 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.94 x 2.83 x 0.31 inches 151 x 71.8 x 7.9 mm |
6.37 x 2.97 x 0.35 inches 161.81 x 75.34 x 8.92 mm |
| Weight | |
| 5.89 oz / 167.0 g | 6.70 oz / 190.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 6) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Splash |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Left: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Aura glow, Aura white, Aura black | Chrome Silver, Graphite Gray, Nighttime Blue, Aurora Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 91.34% screen-to-body | 6.5-inch, 83.57% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, HDR | AMOLED, 90Hz |
| Resolution | |
| 2280x1080px, 19:9 ratio, 400 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Corning Gorilla Glass 3 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.5 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | MediaTek Dimensity 700 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Octa-core 2200 MHz Arm Cortex-A76 and Arm Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Arm Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB (UFS 3.0) | 4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 4GB/128GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (11, 10, 9.0 Pie) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3500 mAh, Li - Ion | 5000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 12.0W |
Wired: 18.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
10h 43min
Video
7h 45min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.5/F2.4 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
48 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.1 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.6" Pixel size: 1 μm |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Hyperlapse, EIS |
Yes |
| Front | |
| 10 MP (Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (30 fps) |
8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SBAS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jul 22, 2019 FCC ID value: A3LSMN970U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.30 W/kg Body: 0.95 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.02 W/kg Phablet: 3.96 W/kg |
|
Alternative variants
International version
| System chip | Samsung Exynos 9 9825 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2700 MHz Exynos M4, ARM Cortex-A75 and ARM Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G76 MP12 |
| Dual SIM | Yes |
| FCC approval |
Date approved: Jul 16, 2019 FCC ID value: A3LSMN970F |
| Measured SAR |
Head: 0.27 W/kg Body: 1.08 W/kg Simultaneous Transmission: 3.85 W/kg Wireless Router: 1.19 W/kg Phablet: 2.38 W/kg |
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
for Verizon and Xfinity Mobile
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
for T-Mobile
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 4, 2, 1 |
for AT&T
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 18, 19, 20, 28, 29, 30, 66 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46 |
for Sprint
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46 |
for US Cellular
| LTE Bands | 2, 4, 5, 8, 12, 13, 18, 19, 25, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 39, 40, 46 |
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
Discover more
|
|