Samsung Galaxy Note10+ vs Xiaomi Redmi Note 10 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Note10+ | Xiaomi Redmi Note 10 Pro |
|
Released
·
Aug 23, 2019
|
Released
·
Mar 24, 2021
|
|
6.8-inch · 3040x1440px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
12GB · 256GB
|
6GB · 64GB
|
|
4300 mAh
|
5020 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 07, 2019 | Mar 04, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $1100 | $279 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.39 x 3.04 x 0.31 inches 162.3 x 77.2 x 7.9 mm |
6.46 x 3.01 x 0.32 inches 164 x 76.5 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 6.77 oz / 192.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 6) Frame: Aluminum |
Back: Glass |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Splash; IP53 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Left: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Aura glow, Aura white, Aura blue | Onyx Gray, Glacier Blue, Gradient Bronze |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 90.74% screen-to-body | 6.7-inch, 85.62% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 60Hz, HDR | AMOLED, 120Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 3040x1440px, 19:9 ratio, 498 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.4 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Snapdragon 732G SM7150-AC (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 485 |
Octa-core 2300 MHz Kryo 470 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 618 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR4)/256GB (UFS 3.0) 12GB/512GB |
6GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 6GB/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2000 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (11, 10, 9.0 Pie) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4300 mAh, Li - Ion | 5020 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
Qualcomm Quick Charge 4+ |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 33.0W |
Battery Life Estimate
5h 21min
Browsing
11h 38min
Video
8h 2min
Gaming
7h 48min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.5/F2.4 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
108 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.2x Aperture size: F2.1 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.6" Pixel size: 1 μm |
5 MP (Telephoto, Macro, Autofocus) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 0.3 MP VGA (ToF 3D depth sensing) | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Hyperlapse, EIS |
4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) |
| Front | |
| 10 MP (Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (30 fps) |
16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SBAS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+, UMA (Wi-Fi Calling) | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 38, 39, 40, 41 |
38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jul 19, 2019 FCC ID value: A3LSMN975U | Date approved: Jan 28, 2021 FCC ID value: 2AFZZK6R |
| Measured SAR | |
| Head: 0.19 W/kg Body: 1.14 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.34 W/kg Phablet: 3.98 W/kg |
Head: 1.09 W/kg Body: 1.01 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.80 W/kg |
Alternative variants
International version
| System chip | Samsung Exynos 9 9825 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2700 MHz Exynos M4, ARM Cortex-A75 and ARM Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G76 MP12 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | 5 |
| Dual SIM | Yes |
| FCC approval |
Date approved: Jan 07, 2020 FCC ID value: A3LSMN975F |
| Measured SAR |
Head: 0.19 W/kg Body: 0.70 W/kg Wireless Router: 1.34 W/kg Phablet: 2.63 W/kg |
With 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
with 512 GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Colors | Aura black |
| Prices (MSRP) | $1200 |
With 8GB RAM and 128GB storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
for Verizon and Xfinity Mobile
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
for T-Mobile
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 4, 2, 1 |
for Sprint
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46 |
for US Cellular
| LTE Bands | 2, 4, 5, 8, 12, 13, 18, 19, 25, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 39, 40, 46 |
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
for AT&T
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 18, 19, 20, 28, 29, 30, 66 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46 |
Discover more
|
|