Samsung Galaxy Note10+ vs Samsung Galaxy S24 FE Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Note10+ | Samsung Galaxy S24 FE |
|
Released
·
Aug 23, 2019
|
Released
·
Oct 03, 2024
|
|
6.8-inch · 3040x1440px
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
4300 mAh
|
4700 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 07, 2019 | Oct 03, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $1100 | 8GB/128GB - $650 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.39 x 3.04 x 0.31 inches 162.3 x 77.2 x 7.9 mm |
6.38 x 3.04 x 0.31 inches (~0.38 inches with camera bump) 162 x 77.3 x 8 mm (~9.6 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 7.51 oz / 213.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 6) Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus+) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Left: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Aura glow, Aura white, Aura blue | Blue, Graphite, Gray, Mint, Yellow |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 90.74% screen-to-body | 6.7-inch, 88.06% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 60Hz, HDR | Dynamic AMOLED, 120Hz, 1900 nits |
| Resolution | |
| 3040x1440px, 19:9 ratio, 498 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 385 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Corning Gorilla Glass Victus+ |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1756 (Good) |
| Bright Min | |
| 1.4 (Good) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Exynos 2400e S5E9945 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 485 |
Deca-core 1x3.2GHz Cortex-X4 2x2.9GHz Cortex-A720 3x2.6GHz Cortex-A720 4x1.95GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Xclipse 940 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR4)/256GB (UFS 3.0) 12GB/512GB |
8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2000 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (11, 10, 9.0 Pie) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2153 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 6631 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3861 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2435 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4300 mAh, Li - Ion | 4700 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W Wireless: 15.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
5h 21min
Browsing
11h 38min
Video
8h 2min
Gaming
7h 48min
Battery Life Estimate
6h 20min
Browsing
15h 39min
Video
8h 3min
Gaming
10h 8min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.5/F2.4 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.2x Aperture size: F2.1 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.6" Pixel size: 1 μm |
10 MP (Telephoto) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 75 mm Sensor size: 1/4.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Fourth camera | |
| 0.3 MP VGA (ToF 3D depth sensing) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Hyperlapse, EIS |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 10 MP (Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (30 fps) |
10 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
150
Overall
153
Photo
147
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+, UMA (Wi-Fi Calling) | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX-HD | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 38, 39, 40, 41 |
38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 2, 3, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | Yes |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jul 19, 2019 FCC ID value: A3LSMN975U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.19 W/kg Body: 1.14 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.34 W/kg Phablet: 3.98 W/kg |
|
Alternative variants
International version
| System chip | Samsung Exynos 9 9825 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2700 MHz Exynos M4, ARM Cortex-A75 and ARM Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G76 MP12 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | 5 |
| Dual SIM | Yes |
| FCC approval |
Date approved: Jan 07, 2020 FCC ID value: A3LSMN975F |
| Measured SAR |
Head: 0.19 W/kg Body: 0.70 W/kg Wireless Router: 1.34 W/kg Phablet: 2.63 W/kg |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 512 GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Colors | Aura black |
| Prices (MSRP) | $1200 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
for Verizon and Xfinity Mobile
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
for T-Mobile
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 4, 2, 1 |
for Sprint
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46 |
for US Cellular
| LTE Bands | 2, 4, 5, 8, 12, 13, 18, 19, 25, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 39, 40, 46 |
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
for AT&T
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 18, 19, 20, 28, 29, 30, 66 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46 |
Discover more
|
|