Samsung Galaxy A7 (2018) vs Samsung Galaxy A41 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A7 (2018) | Samsung Galaxy A41 |
|
Released
·
October 2018
|
Released
·
May 15, 2020
|
|
6.0-inch · 2220x1080px
|
6.1-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
3300 mAh
|
3500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 20, 2018 | Apr 08, 2020 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.29 x 3.02 x 0.30 inches 159.8 x 76.8 x 7.5 mm |
5.90 x 2.75 x 0.31 inches 149.9 x 69.8 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 5.93 oz / 168.0 g | 5.36 oz / 152.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 3) Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Gold, Pink, Blue | Prism Crush black, Prism Crush white, Prism Crush blue, Prism Crush red |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.0-inch, 74.55% screen-to-body | 6.1-inch, 85.82% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | Super AMOLED, 60Hz |
| Resolution | |
| 2220x1080px, 18.5:9 ratio, 411 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 431 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 7 Octa 7885 (14 nm) | MediaTek Helio P65 MT6768 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2x2.0GHz Cortex-A75 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G71 MP2 | Mali-G52 MC2 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 4GB/64GB 4GB/128GB |
4GB (LPDDR4)/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie, 8.0 Oreo) | Android (11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3300 mAh | 3500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
8h 53min
Gaming
7h 32min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 24 MP (PDAF, CMOS image sensor) Aperture size: F1.7 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 0.9 μm |
48 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide, Autofocus, CMOS image sensor, BSI sensor) Aperture size: F2.4 Focal Length: 18 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Focal Length: 24 mm Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Hyperlapse, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (30 fps), 1080p |
| Front | |
| 24 MP (Flash) Video capture: 1080p |
25 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback, Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20 | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 2, 1 | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 13, 2018 FCC ID value: A3LSMA750FN | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.50 W/kg Body: 0.39 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.05 W/kg |
|
Alternative variants
with 4 GB RAM
| Memory | 4GB |
|---|---|
with 64 GB storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
Dual SIM support
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
Discover more
|
|