Samsung Galaxy A53 5G vs Samsung Galaxy A26 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A53 5G | Samsung Galaxy A26 5G |
|
Released
·
Apr 01, 2022
|
Released
·
Mar 28, 2025
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 17, 2022 | Mar 01, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| $450 | 6GB/128GB - $299 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.30 x 2.94 x 0.32 inches 159.9 x 74.7 x 8.1 mm |
6.46 x 3.05 x 0.30 inches (~0.38 inches with camera bump) 164 x 77.5 x 7.7 mm (~9.7 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.67 oz / 189.0 g | 7.05 oz / 200.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus+) Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Yes; IP67 | Water, Dust; IP67 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Mint, Peach Pink | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 85.36% screen-to-body | 6.7-inch, 85.26% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, 800 nits | Super AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass Victus+ |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1083 (Average) |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1280 (5 nm) | Exynos 1380 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.4GHz CortexA-78 6x2.0GHz CortexA-55 |
Octa-core 2x2.4GHz Cortex-A78 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Yes | Mali-G68 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/256GB |
6GB (LPDDR4X)/128GB (UFS) 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (12) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 621 | 1013 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 1856 | 2821 |
| 3D Mark High | |
| 636 | 796 |
| 3D Mark Low | |
| 631 | 789 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 25.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
15h 45min
Video
7h 45min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 21min
Browsing
11h 14min
Video
9h 19min
Gaming
5h 9min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 32 MP | 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
122
Overall
127
Photo
117
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n3, n5, n7, n8, n12, n13, n20, n28, n38, n40, n41, n66, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s) |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|