Samsung Galaxy A52 vs Samsung Galaxy Tab S8 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A52 | Samsung Galaxy Tab S8 |
|
Released
·
Mar 17, 2021
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
|
Quad camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
8000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 17, 2021 | Feb 09, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| €429 | $699 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.30 x 2.96 x 0.33 inches 159.9 x 75.1 x 8.4 mm |
6.51 x 9.99 x 0.25 inches 165.3 x 253.8 x 6.3 mm |
| Weight | |
| 6.67 oz / 189.0 g | 17.74 oz / 503.0 g 5G Ready version - 507 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Awesome Black, Awesome White, Awesome Violet, Awesome Blue | Graphite, Silver, Pink Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 84.79% screen-to-body | 11.0-inch, 83.62% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 90Hz, 800 nits | LTPS, 120Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.4 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 720G SM7125 (8 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.3GHz Kryo 465 6x1.8GHz Kryo 465 |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 618 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/256GB |
8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (14, 13, 12, 11) | Android (13, 12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Polymer | 8000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0 | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
5h 53min
Browsing
12h 36min
Video
8h 30min
Gaming
9h 42min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 64 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
13 MP (Autofocus) |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
6 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Fourth camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| NFC | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
with 8GB RAM and 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 5G
| Weight | 17.88 oz / 507.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | 5G Ready |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
Discover more
|
|