Samsung Galaxy A50 vs OPPO Reno 10x Zoom Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A50 | OPPO Reno 10x Zoom |
|
Released
·
Mar 15, 2019
|
Released
·
Jun 12, 2019
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
4000 mAh
|
4065 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 25, 2019 | Apr 24, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| $350 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.24 x 2.93 x 0.30 inches 158.5 x 74.7 x 7.7 mm |
6.38 x 3.04 x 0.37 inches 162 x 77.2 x 9.3 mm |
| Weight | |
| 5.86 oz / 166.0 g | 7.58 oz / 215.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Coral, Blue, White | Black, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 85.24% screen-to-body | 6.6-inch, 85.45% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | AMOLED |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2340x1080px, 390 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | Corning Gorilla Glass 6 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1 (Excellent) | 2.3 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 7 Octa 9610 (10 nm) | Snapdragon 855 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core Kryo 485 |
| GPU | |
| Mali-G72 MP3 | Adreno 640 |
| Memory | |
| 4GB/128GB 4GB/64GB 6GB/64GB |
8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Ion | 4065 mAh |
| Charging | |
| Samsung Adaptive Fast Charging | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 25 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 0.9 μm |
48 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm |
| Third camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Focal Length: 24 mm Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
13 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 6.0x Aperture size: F3.0 Focal Length: 160 mm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (240 fps) Hyperlapse, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) OIS, Time-lapse video, Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 25 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 11, 2019 FCC ID value: A3LSMA505F | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.34 W/kg Body: 0.45 W/kg Simultaneous Transmission: 1.44 W/kg Wireless Router: 1.20 W/kg Phablet: 1.07 W/kg |
|
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
with 128 GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
with 6 GB RAM
| Memory | 6GB/64GB |
|---|---|
for Verizon
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 13, 20, 28, 66 |
|---|---|
for Sprint
| LTE Bands | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 26, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
Discover more
|
|