Samsung Galaxy A23 5G vs Motorola Edge 30 Fusion Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A23 5G | Motorola Edge 30 Fusion |
|
Released
·
Sep 02, 2022
|
Released
·
Sep 08, 2022
|
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4400 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 05, 2022 | Sep 08, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.48 x 3.03 x 0.33 inches 164.5 x 76.9 x 8.4 mm |
6.24 x 2.83 x 0.30 inches 158.5 x 72 x 7.5 mm |
| Weight | |
| 6.95 oz / 197.0 g | 5.93 oz / 168.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Splash, Dust | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Peach, Blue | Neptune Blue, Cosmic Grey, Solar Gold, Aurora White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 83.02% screen-to-body | 6.5-inch, 90.92% screen-to-body |
| Type | |
| TFT, 120Hz | P-OLED, 144Hz, HDR, 1100 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 695 SM6375 (6 nm) | Snapdragon 888+ SM8350 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.2GHz Kryo 660+ 4x1.7GHz Kryo 660 |
Octa-core 1x2.99GHz Cortex-X1 3x2.42GHz Cortex-A78 4x1.80GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 619 | Adreno 660 |
| Memory | |
| 4GB/64GB | 8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (14, 13, 12) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 4400 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 68.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
11h 48min
Video
8h 21min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.55" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| Yes | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n30, n66, n77 | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 14, 20, 29, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 48 | 38, 39, 40, 41, 42, 43 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|