Samsung Galaxy A21s vs Samsung Galaxy S20 FE Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A21s | Samsung Galaxy S20 FE |
|
Released
·
Jun 19, 2020
|
Released
·
Oct 02, 2020
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
3GB · 32GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4500 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 15, 2020 | Sep 23, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| €240 | 6GB/128GB - $699 6GB/256GB - $770 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 2.96 x 0.35 inches 163.7 x 75.3 x 8.9 mm |
6.29 x 2.93 x 0.33 inches 159.8 x 74.5 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 6.77 oz / 192.0 g | 6.70 oz / 190.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Blue, Red | Cloud red, Cloud orange, Cloud lavender, Cloud mint, Cloud navy, Cloud white |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 82.94% screen-to-body | 6.5-inch, 85.79% screen-to-body |
| Type | |
| TFT | Super AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4.6 (Poor) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 850 | Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 8x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 1x2.84GHz Kryo 585 3x2.42GHz Kryo 585 4x1.80GHz Kryo 585 |
| GPU | |
| Mali-G76 | Adreno 650 |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR4)/32GB (eMMC 5.1) 4GB/64GB 6GB/64GB |
6GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 6GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (13, 12, 11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 4500 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 9min
Gaming
7h 48min
Battery Life Estimate
5h 29min
Browsing
10h 2min
Video
9h 9min
Gaming
8h 29min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.76" Pixel size: 1.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
8 MP (Telephoto, OIS, Autofocus) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F24.0 Focal Length: 76 mm Sensor size: 1/4.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) EIS |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP (EIS, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M4/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| SA, NSA, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 28, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 46 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 17, 2020 FCC ID value: A3LSMG781U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.32 W/kg Body: 0.82 W/kg Simultaneous Transmission: 1.60 W/kg Wireless Router: 1.01 W/kg Phablet: 3.43 W/kg |
|
Alternative variants
with 4GB RAM
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $770 |
with 6GB RAM
| Memory | 6GB/64GB |
|---|---|
for Verizon
| OS | Android (11) |
|---|---|
| 5G Bands | n2, n4, n5, n13, n66 |
| LTE Bands | 3, 7, 8, 12, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
| FCC approval |
Date approved: Sep 22, 2020 FCC ID value: A3LSMG781V |
| Measured SAR |
Head: 0.28 W/kg Body: 1.11 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.07 W/kg Phablet: 3.71 W/kg |
for US Cellular
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 12, 25, 26, 66, 71 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
non 5G variant
| System chip | Samsung Exynos 990 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 27300 MHz Arm Cortex-A76 and Arm Cortex-A55 |
| GPU | Mali G77 MP11 |
| Dual SIM | Yes |
Discover more
|
|