Samsung Galaxy A21s vs Samsung Galaxy A71 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A21s | Samsung Galaxy A71 |
|
Released
·
Jun 19, 2020
|
Released
·
Jan 31, 2020
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
3GB · 32GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 15, 2020 | Dec 12, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| €240 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 2.96 x 0.35 inches 163.7 x 75.3 x 8.9 mm |
6.44 x 2.99 x 0.30 inches 163.6 x 76 x 7.7 mm |
| Weight | |
| 6.77 oz / 192.0 g | 6.31 oz / 179.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Blue, Red | Prism Crush black, Prism Crush white, Prism Crush pink, Prism Crush blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 82.94% screen-to-body | 6.7-inch, 87.24% screen-to-body |
| Type | |
| TFT | Super AMOLED Plus, 60Hz |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4.6 (Poor) | 1.5 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 850 | Snapdragon 730 SM7150-AA (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 8x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2200 MHz Kryo 470 |
| GPU | |
| Mali-G76 | Adreno 618 |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR4)/32GB (eMMC 5.1) 4GB/64GB 6GB/64GB |
6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (12, 11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 9min
Gaming
7h 48min
Battery Life Estimate
6h 59min
Browsing
11h 32min
Video
11h 38min
Gaming
12h 46min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Focal Length: 25 mm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) EIS |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 4GB RAM
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
with 8 GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
with 6GB RAM
| Memory | 6GB/64GB |
|---|---|
Discover more
|
|