Samsung Galaxy A13 vs Samsung Galaxy S22 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A13 | Samsung Galaxy S22 |
|
Released
·
Mar 23, 2022
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.1-inch · 2340x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
3GB · 32GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
3700 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 04, 2022 | Feb 09, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $799 | €849 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.50 x 3.01 x 0.35 inches 165.1 x 76.4 x 8.8 mm |
5.75 x 2.78 x 0.30 inches (~0.35 inches with camera bump) 146 x 70.6 x 7.6mm (~8.97 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.88 oz / 195.0 g | 5.89 oz / 168.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom Black, White, Pink Gold, Green | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 80.81% screen-to-body | 6.1-inch, 88.57% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1500 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 2340x1080px, 19.5 ratio, 422 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass Victus |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 850 (8 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.0GHz Cortex-A55 4x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Mali-G52 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 3GB/32GB (eMMC 5.1) 4GB/128GB 6GB/128GB 8GB/64GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (14, 13, 12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 884 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3081 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2009 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1351 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 3700 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 23min
Video
7h 26min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 10 MP (Telephoto) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 69 mm Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.0 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) HDR, Picture-taking during video recording, 10-bit HDR |
| Front | |
| 8 MP | 10 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n8, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6, mmWave n1, n2, n3, n5, n7, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 9 | 2, 3, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s) |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 30, 2022 FCC ID value: A3LSMS901U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.03 W/kg Body: 1.15 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.25 W/kg |
|
Alternative variants
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 8GB/64GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $849 |
With 4GB RAM and 128 internal storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
International
| System chip | Samsung Exynos 2200 (4 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 1x2.8GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.7GHz Cortex-A510 |
| GPU | Xclipse 920 |
| Weight | 5.89 oz / 167.0 g |
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|