Samsung Galaxy A12 vs Samsung Galaxy A23 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A12 | Samsung Galaxy A23 |
|
Released
·
Dec 21, 2020
|
Released
·
Mar 25, 2022
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 24, 2020 | Mar 04, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| €179 | $250 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 2.98 x 0.35 inches 164 x 75.8 x 8.9 mm |
6.48 x 3.03 x 0.33 inches 164.5 x 76.9 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 7.23 oz / 205.0 g | 6.88 oz / 195.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Blue, Red | Black, White, Peach, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 85.80% screen-to-body | 6.6-inch, 83.02% screen-to-body |
| Type | |
| LCD | TFT, 90Hz |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4.2 (Poor) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Helio P35 MT6765 (12 nm) | Snapdragon 680 SM6225 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.3GHz Cortex-A53 4x1.8GHz Cortex-A53 |
Octa-core 4x2.4GHz Kryo 265 4x1.9GHz Kryo 265 |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (eMMC 5.1) 3GB/32GB 6GB/128GB |
4GB/64GB (eMMC 5.1) |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (10) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Samsung Adaptive Fast Charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 25.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
2 MP (Depth information) |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | Yes |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share,MirrorLink | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| No | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 11, 2021 FCC ID value: A3LSMA125U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.14 W/kg Body: 1.20 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.34 W/kg |
|
Alternative variants
With 32GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|