Samsung Galaxy A12 vs Samsung Galaxy A21s Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A12 | Samsung Galaxy A21s |
|
Released
·
Dec 21, 2020
|
Released
·
Jun 19, 2020
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 64GB
|
3GB · 32GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 24, 2020 | May 15, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| €179 | €240 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 2.98 x 0.35 inches 164 x 75.8 x 8.9 mm |
6.44 x 2.96 x 0.35 inches 163.7 x 75.3 x 8.9 mm |
| Weight | |
| 7.23 oz / 205.0 g | 6.77 oz / 192.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Blue, Red | Black, White, Blue, Red |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 85.80% screen-to-body | 6.5-inch, 82.94% screen-to-body |
| Type | |
| LCD | TFT |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4.2 (Poor) | 4.6 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Helio P35 MT6765 (12 nm) | Samsung Exynos 850 |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.3GHz Cortex-A53 4x1.8GHz Cortex-A53 |
Octa-core 8x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Mali-G76 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (eMMC 5.1) 3GB/32GB 6GB/128GB |
3GB (LPDDR4)/32GB (eMMC 5.1) 4GB/64GB 6GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Samsung Adaptive Fast Charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 9min
Gaming
7h 48min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm | 48 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share,MirrorLink | Wireless screen share |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| No | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 11, 2021 FCC ID value: A3LSMA125U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.14 W/kg Body: 1.20 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.34 W/kg |
|
Alternative variants
With 32GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
with 4GB RAM
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
With 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
with 6GB RAM
| Memory | 6GB/64GB |
|---|---|
Discover more
|
|