OnePlus Watch 3 vs Honor Pad V9 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus Watch 3 | Honor Pad V9 |
|
Released
·
Mar 03, 2025
|
Released
·
Dec 23, 2024
|
|
1.5-inch · 466x466px
|
11.5-inch · 2899x1840px
|
|
2GB · 32GB
|
8GB · 128GB
|
|
648 mAh
|
10100 mAh
|
|
Single camera
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 18, 2025 | Dec 17, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| $329 | 8GB/128GB - $400 | €450 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 1.87 x 1.83 x 0.46 inches 47.6 x 46.6 x 11.8 mm |
10.20 x 6.93 x 0.24 inches 259.1 x 176.1 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 1.75 oz / 49.7 g | 16.76 oz / 475.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Stainless steel |
|
| Resistance | |
| 50m/5ATM water resistance; IP68; MIL-STD-810 certified | |
| Colors | |
| Black titanium, Silver titanium | Violet, Gray, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 1.5-inch | 11.5-inch, 84.65% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 2200 nits | IPS LCD, 144Hz, 500 nits |
| Resolution | |
| 466x466px, 439 PPI | 2899x1840px, 3:2 ratio, 299 PPI |
| Protection | |
| Sapphire | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 540 (Poor) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm) | MediaTek Dimensity 8350 (4 nm) |
| Processor | |
| Quad-core 1.7GHz Cortex-A53 |
Octa-core 1x3.35GHz Cortex-A715 3x3.20GHz Cortex-A715 4x2.20GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 702 | Mali G615-MC6 |
| Memory | |
| 2GB/32GB | 8GB/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB 256GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Wear OS | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1311 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3991 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2831 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2510 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 648 mAh | 10100 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 7.5W | Wired: 35.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 22min
Browsing
13h 6min
Video
6h 36min
Gaming
9h 23min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | |
| Main camera | |
| 13 MP Aperture size: F2.0 |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | |
| Front | |
| 8 MP | |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 a, b, g, n | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Heart rate, Blood Oxygen, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | |
| Other | |
| NFC | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|